5 min przeczytaj

Handel to nie tylko wiedza, intuicja i twarde umiejętności, ale także dostrzeganie drobnych rzeczy i przekształcanie ich we własne możliwości. Każdy profesjonalny przedsiębiorca zabijałby za instrument, który przewiduje zachowanie rynku ze 100% dokładnością. Niestety, nie ma takiego instrumentu.

Mimo to istnieją specjalne narzędzia, które mogą ci pomóc. Wzorce odwrócenia, jak sama nazwa wskazuje, wskazują punkty zwrotne trendu. Możliwość określenia, kiedy trend ma zmienić kierunek, może mieć wielką wartość dla inwestora, bez względu na to, jaki przedmiot go interesuje.

Chociaż nie są one całkowicie odporne na błędy, te trzy wzorce są w stanie zapewnić handlowcom sygnał, gdy trend ma zamiar zmienić kierunek. Zarówno nowicjusze, jak i doświadczeni inwestorzy mogą z nich korzystać. Dlatego zaleca się zapoznanie się z wzorcami i zastosowanie ich w handlu, nawet jeśli jest to narzędzie wspomagające.

Głowa i ramiona

Head and Shoulders to niedźwiedzi trend odwrócenia trendu, który wskazuje na nadchodzący negatywny trend

Head and Shoulders to jeden z najpopularniejszych wzorców odwracania, który jest często używany w prawdziwym handlu. Świece na wykresie tworzą dwa ramiona i głowę. Przedsiębiorca może również dodać dekolt za pomocą prostej poziomej linii. Lewe ramię i głowa same wyglądają jak normalny wzorzec wzrostu. Ale wtedy pojawia się prawe ramię. Może znajdować się powyżej lub poniżej lewego ramienia, ale zawsze znajduje się poniżej formacji głowy. Prawe ramię jest wskaźnikiem malejącego potencjału wzrostu. Kiedy akcja cenowa przekracza powyższy dekolt, uznaje się, że zmiana trendu została potwierdzona. Kiedy to się dzieje, niektórzy handlowcy rozważają otwarcie pozycji "Sprzedaj".

Potrójne dno

Dopóki nie nastąpi przełom, potrójne dno powinno być traktowane jako neutralny wzór

W przeciwieństwie do poprzedniego Potrójne dno jest zwyżkowym wzorcem odwrotnym. Innymi słowy, jest to wydarzenie, które niektórzy handlowcy interpretują jako sygnał "Kup". Wzór składa się z 3 równych poziomów, po czym następuje gwałtowny skok cen sięgający poza poziom oporu. Aby zauważyć odwrócenie tendencji, najpierw trzeba mieć silny negatywny trend. Po trzech próbach przełamania linii wsparcia akcja ceny idzie w górę, przekraczając poziom oporu od dołu.

Diament

Staraj się nie mylić tego wzoru z Głową i Ramionami, ponieważ mają one inną dynamikę

To może trochę skomplikować, ponieważ wykrycie wzoru diamentowego na wykresie nie zawsze jest łatwe. Formacja niedźwiedzi Diament jest mniej znana niż jej popularne odpowiedniki, ale wciąż ma potencjał, aby zapewnić wspaniałe wyniki. Ten wzór zwykle można znaleźć na wysokości silnego pozytywnego trendu. Wskazuje na zbliżające się odwrócenie tendencji. Diament można zredukować do wzoru głowy i ramion z linią pomocniczą w kształcie litery V. Przerwa – gdy akcja cenowa przecina linię dolnego prawego wsparcia – jest potwierdzeniem. Handlowcy mogą rozważyć otwarcie pozycji "Sprzedaj", gdy ją zauważą.

Niezależnie od strategii handlowej, pamiętaj, że żaden wzór nie może być w 100% dokładny. Użyj ich, aby wykryć możliwość odwrócenia trendu, użyj dodatkowych narzędzi, aby otrzymać potwierdzenie.

Zastosuj wzory

UWAGA: ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że jakiekolwiek takie ruchy lub poziomy będą prawdopodobnie powracać w przyszłości.
Zgodnie z wymogami Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), handel opcjami binarnymi i cyfrowymi jest dostępny tylko dla klientów sklasyfikowanych jako klienci profesjonalni.

OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiego utraty środków dzięki dźwigni finansowej.
73% detalicznych kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą.
Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
Data publikacji: 2019-01-23 13:00:36

Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.