7 min przeczytaj

Świat jest tygodniami – może nawet dniami – od bycia świadkiem pojawienia się pierwszego przedsiębiorstwa wartego 1 bilion dolarów (1 000 000 000 000 USD). Po raz pierwszy w historii ludzkości oczekuje się, że spółka notowana na giełdzie przekroczy ten trudny do wyobrażenia próg. Firma ubiegająca się o tytuł prawdopodobnie uzyska znaczne korzyści finansowe, wraz z pozytywnym przekazem prasowym i szansą na podniesienie ceny akcji jeszcze wyżej.

Odtąd Apple jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem. Firma może pochwalić się rynkowym limitem w wysokości 975 miliardów dolarów, co jest boleśnie bliskie celowi. Ale konkurencja jest trudna! Amazon jest drugim najbardziej prawdopodobnym kandydatem. Do niedawna zarówno Apple, jak i Amazon miały w przybliżeniu takie same szanse na osiągnięcie celu. 25 lipca obie firmy zostały wycenione na w przybliżeniu na tym samym poziomie, z całkowitą kapitalizacją rynkową w wysokości 908 miliardów dolarów dla Amazona i 943 miliardów dolarów dla Apple. Jednak od tego czasu cena Amazon spadła do 1,797 na akcję, co spowodowało gwałtowny spadek do 876 miliardów dolarów.

Cena akcji Apple w ciągu 1 miesiąca

Po opublikowaniu najnowszego raportu o zarobkach Apple prawie wygrał wyścig. Jego przychody wzrosły o 17%, dochód netto na iPhone'a również wzrósł. Firma sprzedała mniej jednostek swojego smartfona flagman, ale ze względu na wyższą cenę zyski jeszcze przekroczyły oczekiwania. W ciągu zaledwie jednego kwartału firma zarobiła 53,3 miliarda dolarów, o 1 miliard więcej niż wcześniej oczekiwano. To najbardziej udany kwartał Apple od momentu powstania. Należy pamiętać, że nowe produkty Apple są ogłaszane jesienią, a grudzień jest zwykle najbardziej dochodowym miesiącem dla firmy. Apple ma zatem gwarancję, że przekroczy próg 1 biliona dolarów przed rozpoczęciem 2019 roku. W sumie firma sprzedała 41,3 miliona iPhone'ów, tylko o 1% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Jednak ze względu na wyższą cenę jednostkową, otrzymał 20% więcej przychodów.

Cena akcji Amazon.com w ciągu 1 miesiąca

Usługi – takie jak iCloud, Apple Music, Apple Care – wykazały najwyższe tempo wzrostu wśród wszystkich kategorii produktów. Stymulowane większymi niż oczekiwano zyskami cena akcji AAPL wzrosła o 2,5% po ogłoszeniu. W chwili obecnej firma Apple osiąga kapitalizację rynkową na poziomie 980 USD. Firma musi jedynie dodać kolejne 3% do swojego limitu rynkowego, aby osiągnąć 1 bilion dolarów.

Ale nie tak szybko! Zawsze jest szansa, aby firma high-tech pogrążyła się. Facebook, niegdyś najbardziej ceniony startup w Dolinie Krzemowej, stracił 120 miliardów dolarów swojej wartości rynkowej w ciągu jednego dnia! Oczekiwano, że spółka osiągnie o 43% wyższe dochody, ale zdołała wykazać jedynie 42% wzrost. To w połączeniu z innymi długotrwałymi problemami wywołało wiec sprzedaży. Facebook stracił 21% wartości w ciągu kilku dni. Ale czy tak naprawdę może się zdarzyć Apple? Kto wie…

Po najnowszym raporcie o zarobkach Facebook nie ma szans na zostanie pierwszą bilionową firmą

Ale co z Amazon, czy firma ma jeszcze szansę walczyć z Apple? Tak, i oto dlaczego: od początku 2018 roku przedsiębiorstwo Jeffa Bezosa wzrosło o 55%. W ciągu 4 lat Amazon wyrósł w cenie 4 razy, dzięki czemu Jeff był najbogatszym człowiekiem na świecie. Amazon musi wzrosnąć o 13%, aby stać się pierwszą firmą wartą 1 bilion dolarów. Jeżeli Apple popełni błąd, który może spowodować spadek cen akcji, Amazon może objąć przywództwo.

Niektórzy eksperci uważają, że Amazon może przekroczyć 1 bilion dolarów, i to nie bez powodu. Udział w rynku nowonarodzonego giganta internetowego jest nadal niewielki w wielu sferach, w których działa. Wraz z upływem czasu i wzrostem udziału Amazon w rynku nastąpi cena akcji i kapitalizacja rynkowa. Większość analityków uważa, że ​​Apple jako pierwszy przekroczy linię 1 biliona dolarów, podczas gdy Amazon może się spodziewać.

Niezależnie od tego, co firma zrobi pierwszy, możesz handlować zarówno na platformie IQ Option w tej chwili.

UPD: według nasdaq.com, Apple jest teraz pierwszą na świecie firmą, która przekroczyła próg 1 biliona dolarów, podczas gdy Amazon może pochwalić się zaledwie "874 miliardami dolarów" w kapitalizacji rynkowej

Handluj teraz

UWAGA: Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że jakiekolwiek takie ruchy lub poziomy będą prawdopodobnie powracać w przyszłości.

OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU

Usługi finansowe świadczone przez tę stronę internetową wiążą się z wysokim ryzykiem i mogą spowodować utratę wszystkich funduszy. Nigdy nie powinieneś inwestować pieniędzy, których nie możesz utracić.


Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
Data publikacji: 2018-08-02 14:05:08

Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.