8 min przeczytaj

Dziś prawie wszyscy zgadzają się, że blockchain to rewolucyjna technologia. Ci, którzy nie lubią przesady, powiedzą przynajmniej, że miał potencjał transformacyjny. Nawet sceptycy Bitcoin i kryptowaluty, tacy jak JPMorgan, uważają blockchain za prawdziwą technologię. Rozproszona technologia księgi (DLT), tak zwana również jako blockchain, została przetestowana w różnych gałęziach przemysłu na dziesiątki przypadków użycia. Od transakcji finansowych do zarządzania łańcuchem dostaw i obrotem towarowym, blockchain udowodnił, że może przyspieszyć procesy, zmniejszyć potrzebę pośredników i obniżyć koszty między innymi. Jednak według najnowszego raportu opublikowanego przez Boston Consulting Group (BCG), wiodąca amerykańska firma konsultingowa, odkryła, że ​​wykorzystanie blockchain w handlu towarowym było zbyt wysokie i miało wiele wad na kilku frontach. Badanie było nieco rozczarowujące dla fanów blockchain, ale nie zaprzeczyło oczywistym korzyściom wynikającym z nowej technologii.

Co podsumowuje badanie BCG

Raport BCG zatytułowany "Sprawdzanie rzeczywistości dla łańcucha blokowego w obrocie towarowym" ujawnił, że wdrożenie DLT nie było korzystne dla wszystkich stron zaangażowanych w procesy handlu towarami. Na przykład handlowcy handlowi są przyzwyczajeni do liczenia na nieefektywność rynku w celu generowania pieniędzy, a blockchain może negatywnie wpływać na ich pozycję, zwiększając przejrzystość i dokładność.

Jest to jednak tylko jedna z wielu wad, które firmy powinny wziąć pod uwagę. Kierownictwo wyższego szczebla nie powinno szaleć na punkcie blockchain tylko dlatego, że jest modne. Chociaż istnieje kilka niezaprzeczalnych korzyści, istnieje kilka alternatyw, które mogą być tańsze niż przejście na złożoną infrastrukturę DLT. Korzyści z blockchain w handlu surowcami są przesadzone – podsumowuje BCG.

Mimo to firma DLT może z powodzeniem poradzić sobie z kilkoma zagrożeniami związanymi z oszustwami, jakością towarów lub rozliczeniami między innymi.

BCG Blockchain

Blockchain może również poprawić nadzór regulacyjny i sprawozdawczość. Na dzień dzisiejszy uczestnicy muszą przygotować raporty zgodności, ale platforma DLT umożliwiłaby kontrolerom kontrolowanie podmiotów gospodarczych w czasie rzeczywistym poprzez dostęp do wspólnej księgi.

BCG przeanalizowało tę technologię w kontekście różnych rynków towarowych, w tym energii i gazu, ropy naftowej, rudy żelaza, diamentów i towarów rolnych. Firma konsultingowa próbowała zdefiniować zdolność DLT do transformacji handlu towarami, koncentrując się na kilku czynnikach dla każdego rynku, takich jak:

 • Złożoność cen i różnorodność;
 • Wolumeny transakcji;
 • Potrzeba niezawodny certyfikat pochodzenia;
 • Potrzeba bardziej wydajnej infrastruktury.
 • Sterownik Blockchain

  Tak więc firma doradcza stwierdziła, że ​​wdrożenie blockchain wpłynęłoby w różny sposób na rynki towarowe. Na przykład rynek energii i gazu już korzysta z wysokich standardów przejrzystości, więc blockchain byłby głównie wymagany do usprawnienia rozliczania transakcji.

  Ostatecznie autorzy BCG nie byli pod wrażeniem obietnic blockchain dla całego rynku. Współautor Antti Belt powiedział agencji Reuters:

  "Jest tak wiele programów pilotażowych, ale żaden nie stał się jeszcze rzeczywistym systemem produkcji. Jednym z problemów jest to, że nie jest przeznaczony do handlu fizycznego. Podstawowa kwestia: jak śledzić fizyczny byt w wirtualnym świecie? To dwa światy zderzają się. "

  "Ludzie wydali miliony, czasem ponad 100 milionów dolarów na system informatyczny, czy chcą to zrobić ponownie?" – zapytał retorycznie.

  Firmy obejmujące Blockchain dla handlu towarami

  Mimo że BCG uważa, że ​​blockchain nie jest panaceum na rynku towarowym, niektóre firmy wciąż są otwarte na przyjęcie tej technologii. W zeszłym roku potentaci naftowi, British Petroleum (BP), Royal Dutch Shell i Statoil, wraz z kilkoma dużymi bankami i domami handlowymi, powiedzieli, że planują utworzyć konsorcjum blockchain i zbudować platformę handlu towarami.

  W lutym tego roku firmy stwierdziły, że już próbowały technologii i były zadowolone z wyników. Według Alistair Cross, który pracuje dla Mercuria Energy Group, która jest również częścią konsorcjum, blockchain doskonale radzi sobie z listami przewozowymi – dokumentami związanymi z własnością ładunku w obrocie towarowym. Implementacja DLT zmniejszyłaby ilość papierkowej roboty, wyeliminowała błędy i zmniejszyła koszty, powiedział.

  "Sposób, w jaki wykonujemy przelewy tytułów i realizację po dokonaniu transakcji, jest bardzo ciężki dla dokumentacji. A papierkowa robota tak naprawdę nie rozwinęła się przez ostatnie kilkaset lat – powiedział Cross Bloomberg.

  Gdzie indziej, szwajcarska firma Open Mineral, która prowadzi internetową platformę wymiany koncentratów metali, ogłosiła w zeszłym miesiącu współpracę z nowojorskim twórcą oprogramowania blockchain ConsenSys, tworząc konsorcjum dla firm wydobywczych (nie mylić z wydobywaniem krypto-walut). Grupa ma zamiar stworzyć platformę do handlu minerałami i logistyką. Minerac, jak nazywa się nadchodząca platforma, pozwoli stronom na łatwe śledzenie minerałów w całym łańcuchu dostaw, od wydobycia do wysyłki i magazynowania. Open Mineral to młody startup wspierany przez grupę handlowców z Glencore.

  Podsumowując, możemy powiedzieć, że rok 2017 był rokiem prób i eksperymentów blockchain, podczas gdy w tym roku wiele firm faktycznie stosuje tę technologię. Mimo że BCG twierdzi, że blockchain jest nadprogramowany, firmy powinny indywidualnie oceniać jego potencjał i wyciągać własne wnioski.

  Handluj tutaj

  UWAGA: Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że jakiekolwiek takie ruchy lub poziomy będą prawdopodobnie powracać w przyszłości.

  OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU

  Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiego utraty środków dzięki dźwigni finansowej.
  Między 74 a 89% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD.
  Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


  Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
  Data publikacji: 2018-08-27 12:23:49

  Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.