7 min przeczytaj

Nierówność płci jest tematem, który pojawia się przy różnych okazjach w celu zwiększenia świadomości na temat nierównego podziału bogactwa i możliwości zatrudnienia dla mężczyzn i kobiet. W przestrzeni blockchain problem jest jeszcze bardziej widoczny. Według Google Analytics, 91,2% osób działających w branży Bitcoin to mężczyźni, od czerwca 2018 roku.

Sytuacja nie została zignorowana przez dwie panie pracujące w Radzie Stosunków Zagranicznych (CFR), wpływowej nowojorskiej organizacji non-profit, która ma duży wpływ na amerykańską politykę zagraniczną. Catherin Power, pomocnik CFR ds. Kobiet i polityki zagranicznej oraz Mayia Moncino, pracownik naukowy CFR w dziedzinie ekonomii międzynarodowej, zakończyły w niedawnym poście na blogu, że kobiety są "szokująco niedostatecznie reprezentowane".

Nierówność płci w Blockchain a przemysł techniczny

Autorzy przytoczyli ankietę Quartz, która ujawnia, że ​​spośród 378 firm zorientowanych na blockchain, które powstały w ciągu ostatnich sześciu lat, mniej niż 9% z nich zostało założonych lub współzałożonych przez kobietę, a około 0,3% z nich założyło zespół założycielski tylko z kobiet. Jest to gorsze od ogólnej sytuacji w sektorze technologii, gdzie kobiety są reprezentowane z wyższą liczbą, ponieważ 17,7% wszystkich firm technologicznych założonych w tym samym okresie miało kobietę w zespole założycielskim, co również pozostawia miejsce na lepsze.

Nierówność płciowa

Sytuacja jest lepsza w technologicznych gigantach, takich jak Facebook, Apple czy Google, gdzie 30% do 35% zatrudnionych tam kobiet to kobiety. Nie dysponujemy jednak liczbami, które uwzględniają również podział pracowników według hierarchii stanowisk.

Nierówność płci w Google

Inne badanie przeprowadzone przez firmę Quartz wykazało, że spośród 1 004 osób, które w jakiś sposób są zaangażowane w rynek kryptowalut, 81% to mężczyźni. Rozważając ich związek z przemysłem, widzimy, że profesjonalni inwestorzy są zdominowani przez mężczyzn o procent 93, a sytuacja z krypto-zorientowanymi pracownikami wygląda lepiej, ponieważ dominacja spada do 77%.

Podział według płci

Jeśli przejrzymy listę najbogatszych ludzi Forbesa w krypto-walucie, wszystkie z nich, 19 osób, to mężczyźni. Listę prowadzi Chris Larsen, współzałożyciel firmy Ripple, który szacuje się na około 8 miliardów dolarów w oparciu o aktualną cenę kryptowaluty XRP.

W jaki sposób kobiety przekształcą Crypto Space

Ze względu na anonimowy charakter transakcji kryptowalutowych kobiety mają możliwość uzyskania bezpłatnego dostępu do nowej formy wartości bez śledzenia. Wydaje się jednak, że wskazywanie na oczywistą nierówność wcale im nie pomaga.

Elizabeth Stark, współzałożyciel firmy Blockning, Lightning Labs, powiedział Quartz:

"Postrzeganie kobiet w bitcoinach zniechęca kobiety do angażowania się."

W każdym razie, jeśli kobiety uzyskałyby większą część rynku kryptowalut, ogólnie rzecz biorąc, ogólnie można zaobserwować niższy poziom zmienności, według Duncana Stewarta z Deloitte w Kanadzie. Powiedział CBC Kanada:

"Istnieją badania sugerujące, że mężczyźni są predysponowani do baniek w sposób, w jaki kobiety nie są".

Obszerne badanie dotyczące specyfiki płci na rynku akcji wykazało, że kobiety na ogół mają tendencję do bardziej ostrożnego handlu, co pomaga im w dłuższej perspektywie osiągnąć lepsze wyniki niż mężczyźni. W ten sposób kobiety mogą zapewnić większą stabilność na rynku, który zdaniem niektórych przypomina bańkę i wkrótce pęknie.

Przykłady udanych kobiet w Blockchain

Istnieje kilka godnych uwagi przykładów kobiet zakładających i zarządzających ambitnymi projektami związanymi z blockchain. Możemy tu wymienić Elizabeth Stark z Lightning Labs, Elizabeth Rossiello z BitPesa i Galia Bernatzi z Bancor. Wydaje się jednak, że gigant bankowy JPMorgan dał najwięcej, jeśli chodzi o sukcesy kobiet w przestrzeni blockchain.

Blythe Masters, były dyrektor wykonawczy JP Morgan, założył Digital Asset Holdings, firmę zorientowaną na blockchain, która koncentruje się na usługach finansowych. W zeszłym roku firma zebrała około 100 milionów dolarów w kolejnych rundach finansowania, w które zaangażowali się inwestorzy tacy jak IBM, Goldman Sachs, Citi Bank i inni.

Amber Baldet, inna absolwentka JPMorgan, ogłosiła w maju, że opuściła Blockchain Center of Excellence banku, aby uruchomić swój startup znany jako Clovyr, ekosystem dla aplikacji opartych na blockchain. Baldet wszedł na listę Fortune 40 najbardziej wpływowych młodych ludzi biznesu.

Rynek blockchain i kryptowalut jest wciąż na początkowym etapie, więc jest wystarczająco dużo czasu dla kobiet, aby je zdobyć. Możemy sobie tylko wyobrazić, jak niedostatecznie reprezentowane były kobiety w sektorze technologii przed i podczas bańki internetowej.


Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
Data publikacji: 2018-06-25 13:41:20

Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.