6 min przeczytaj

Średnia ruchoma (MA) jest najpopularniejszym narzędziem analizy technicznej na platformie IQ Option, i nie bez powodu – jest zarówno proste, jak i skuteczne. Czy wiesz, jaka jest średnia krocząca i jak ją wykorzystać w handlu?

Średnia krocząca jest oparta na cenach z przeszłości i można ją sklasyfikować jako wskaźnik tendencji. Mierzy średnią cenę dla danego instrumentu handlowego w określonym okresie czasu.

Jego główną funkcją jest redukcja hałasu cenowego i łagodzenie działań cenowych. W praktyce ogólna idea wskaźnika może być reprezentowana przez cztery różne typy: prosta średnia ruchoma (SMA), ważona średnia ruchoma (WMA), wykładnicza średnia ruchoma (EMA) i wygładzona prosta średnia ruchoma (SSMA).

Dwie najczęściej używane warianty średniej ruchomej to prosta średnia krocząca i wykładnicza średnia krocząca. Podczas gdy SMA jest prostą średnią cen aktywów w określonym przedziale czasu, EMA nadaje pierwszeństwo bardziej aktualnym cenom, przypisując im większe wagi. WMA nadaje najwyższą wagę także najnowszemu świecznikowi. SSMA nie koncentruje się na określonym okresie i jest rzadko wykorzystywany w handlu.

ma_pic4SMA (pomarańczowy) i EMA (żółty) z okresem 14 na wykresie cen

Jak skonfigurować?

Oto, co chcesz zrobić, aby ustawić wskaźnik na platformie IQ Option:

  1. Kliknij przycisk "Wskaźniki" w lewym dolnym rogu ekranu, a następnie wybierz "MA".

Ustawianie wskaźnika. Krok pierwszyUstawianie wskaźnika. Krok pierwszy

  1. Przejdź do zakładki "Konfiguruj i stosuj".

Konfigurowanie wskaźnika. Krok drugiKonfigurowanie wskaźnika. Krok drugi

  1. Wybierz żądany typ MA, dostosuj przedział czasu i kliknij "Zastosuj".

Zwykle do określenia długoterminowych trendów stosowana jest prosta średnia krocząca z dłuższym okresem, podczas gdy krótkoterminowe trendy mogą być wychwytywane przez krótszy okres EMA. Krótkoterminowe EMA będzie wyglądać bardziej krucho, długoterminowo SMA będzie wyglądać gładko.

Jak używać w handlu

Mimo że jest podstawowym narzędziem analizy technicznej, średnia ruchoma ma wiele praktycznych zastosowań w handlu.

Najczęstszym jest zidentyfikowanie istniejącego trendu. Poprzez wygładzenie akcji cenowej i zmniejszenie hałasu średnia ruchoma pozwala inwestorowi spojrzeć na rzeczywisty obraz za przypadkowymi wahaniami cen (tzw. Noize ceny).

MA może również służyć jako wsparcie dynamiczne i linia oporu. Kiedy cena dotknęła średniej ruchomej od dołu, sprzedawca może chcieć sprzedać składnik aktywów. Kiedy cena aktywów dotyka średniej ruchomej z góry, rozsądnie jest rozważyć zakup takiego składnika aktywów.

Definiowanie punktów wejścia za pomocą MADefiniowanie punktów wejścia za pomocą MA

Co więcej, niektóre dość wyrafinowane wskaźniki takie jak Bollinger Bands, MACD i McClellan Oscillator oparte są na średnich ruchomych.

Wniosek

Będąc wskaźnikiem opartym na wcześniejszych osiągnięciach akcji cenowej, średnia ruchoma nie może odpowiednio przewidzieć ani przyszłego kierunku trendu, ani jego siły. Powyższe nie oznacza oczywiście, że MA jest bezużyteczne. Analizując przeszłość, możemy uzyskać informacje niezbędne do przyszłych prognoz. Innymi słowy, IZ nie może przedstawić dokładnej prognozy, ale może nam pomóc sami dokonać prognozy.

Średnia krocząca jest prostym, ale potężnym narzędziem i ma wiele postaci. Każdy z nich najlepiej nadaje się do wypełnienia swojego zadania. Nie pozwól, aby prostota średniej ruchomej Cię zmyliła, ten wskaźnik musi być efektywnie wykorzystany.

Handluj teraz

UWAGA: Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że takie ruchy lub poziomy będą prawdopodobnie powracać w przyszłości.
Zgodnie z wymogami Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), handel opcjami binarnymi i cyfrowymi jest dostępny tylko dla klientów sklasyfikowanych jako klienci profesjonalni.

OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiego utraty środków dzięki dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą.
Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
Data publikacji: 2018-11-01 14:00:43

Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.