9 min przeczytaj

Według danych z BTC.com, dwie z największych puli wydobywczej bitcoinów, BTC.com i AntPool, odpowiadają stopie mieszania ponad 37,1%, biorąc pod uwagę, że każdy górnik stanowi odpowiednio 23,6% i 13,5%. Problem polega na tym, że obie pule wydobywcze należą do tego samego podmiotu – Bitmain, prawdopodobnie najbardziej wpływowego operatora wydobywczego i producenta sprzętu górniczego i dystrybutora. Cóż, dla samego Bitmaina taka dominacja nie stanowi problemu, ale społeczność kryptografów obserwuje, jak chińska firma zbliża się do 51%, a kiedy to się stanie, sprawy mogą okazać się trudne.

stopa mieszania pul bitowych Bitmaina

Fakt, że łączna stopa haszowania puli wydobywczej Bitmaina osiągnęła rekordowy poziom pod koniec czerwca, już trafiła na pierwsze strony gazet. Zgłaszana przez firmę moc haszyszowa przekroczyła w tym czasie 42%. Jednak czy powinniśmy się tym martwić?

Jaki jest problem z dominacją 51%?

Bitcoin rozpoczął jako zdecentralizowany system typu peer-to-peer, który pozwalał wszystkim na dokonywanie transakcji bez pośredników. Aby utrzymać technologię, która stanowi podstawę całego systemu, anonimowi twórcy wymyślili tak zwanych górników – podmioty, które zapewniają sprawną pracę sieci i zatwierdzają transakcje poprzez tworzenie nowych bloków. Odbywa się to poprzez rozwiązywanie złożonych formuł, a górnicy są następnie nagradzani za ich wysiłek.

Górnicy muszą konkurować, aby wygenerować nowe bloki, wydając więcej mocy obliczeniowej niż inne. Jeśli górnik ma większą moc obliczeniową, ma więcej możliwości, aby dotrzeć do rozwiązania szybciej niż pozostali górnicy, tak aby ten ostatni zatwierdzał tylko wszystkie transakcje w nowym bloku. Jednak, jak ostrzegają eksperci, jeśli górnik ma więcej niż 51% mocy mieszania, może dosłownie przejąć kontrolę nad całą siecią, blokując transakcje innych, podwójnie wydając Bitcoiny lub unieważniając cały blok blockchain. Biorąc pod uwagę, że Bitcoin już przeszedł do głównego nurtu, może to brzmieć apokaliptycznie, ale nie jest dalekie od rzeczywistości.

Gdy górnicy próbują sprawdzić blok, jedynym sposobem, aby to zrobić, jest wypróbowanie wielu kombinacji mieszających, dopóki nie znajdą tego, który pasuje. Po dodaniu nowego bloku do sieci, powiedzmy, blok nr 10, wszystkie węzły wyszukiwania spróbują zweryfikować następny, jedenasty, odwołując się do tego (dziesiątego). Jeśli zdarzy się, że jest więcej niż jeden łańcuch, węzły wyszukiwania będą szukać tego, który jest starszy. Jeśli jednak jednostka ma więcej niż 51% szybkości mieszania, może wybrać starszy blok w łańcuchu i rozpocząć ponowne wydobywanie stamtąd, tworząc nowy łańcuch, który wyprzedziłby oryginalny. To spowodowałoby, że wszystkie pierwotne transakcje byłyby nieważne. W innym scenariuszu podmiot z 51% mocą mieszającą może zignorować atakowanie całego systemu, ale zdecyduje się podwoić ilość Bitcoinów, kiedy tylko ma na to ochotę.

Jeśli którykolwiek z tych scenariuszy zostanie wykryty przez posiadaczy Bitcoin, krypto-waluta natychmiast straci na znaczeniu i wiarygodności. Cena natychmiast się zawali, gdy wszyscy będą próbowali wydostać się z rynku. W skrócie, to może być koniec Bitcoin, jaki znamy.

51% ataków już się wydarzyło

Inwestorzy Bitcoin mają prawdziwe powody do obaw, biorąc pod uwagę, że 51% ataków miało już miejsce z kilkoma altcoinami, takimi jak Verge, Bitcoin Gold i ZenCash. W maju 2018 r. Odnotowano, że około 380 000 tokenów Bitcoin Gold zostało wydanych podwójnie. W kwietniu Verge stracił jedną czwartą swojej wartości w ciągu nocy po tym, jak firma ogłosiła atak na wydobycie. Nawet jeśli zespół zapewnił wszystkich, że problem został rozwiązany, cena nadal nie odzyskała od tego czasu.

W rzeczywistości nie musimy iść za daleko z przykładami. Sam Bitcoin miał incydent w 2014 roku, kiedy GHash.io miał więcej niż 51% mocy hashującej. W przeciwieństwie do Bitmain, który działa jak firma, GHash bardziej przypominał pulę różnych górników. Niemniej jednak GHash zdecydował się dobrowolnie zrzucić hasz, przenosząc swoich górników do innych basenów. Wybrali 39,9% jako najwyższy limit jego mocy mieszania i zalecili wszystkim górnikom, aby robili to w przyszłości.

ghash

Jednak nawet jeśli Bitmain przekroczył 40%, nie pokazuje żadnych oznak, aby wziąć pod uwagę ten limit.

Czy Bitmain to naprawdę zagrożenie?

Nie wiemy tego na pewno, ale jedno jest pewne – Bitcoin stał się bardziej scentralizowany niż kiedykolwiek wcześniej. Traci fundamentalne zasady na naszych oczach. Proces wydobycia zdominowany jest przez kilka podmiotów, większość transakcji odbywa się za pośrednictwem giełd kryptograficznych, a nie w trybie peer-to-peer, a na koniec trudno jest nazwać anonimowe transakcje Bitcoin, ponieważ większość dużych giełd wymaga weryfikacji ID przed dokonaniem wszelkie operacje kryptograficzne.

Firma Bitmain ponosi odpowiedzialność za zaniedbanie zdecentralizowanej natury Bitcoin. Co więcej, nie znamy nawet prawdziwej liczby mocy mieszania Bitmaina. Firma oficjalnie jest właścicielem BTC.com, AntPool i ConnectBTC, które łącznie stanowią ponad 37% mocy mieszania w ciągu ostatnich trzech dni. Jednak niektórzy twierdzą, że Bitmain ma relacje cienia z dużymi górnikami takimi jak ViaBTC (z 12,5% hashrate) i BTC.TOP (z 9,2%). Jeśli to prawda, Bitmain może już przeprowadzić swój 51% atak. Jednak firma zaprzeczyła jakimkolwiek związkom, które zaszkodziłyby sieci Bitcoin, nawet jeśli rzeczywiście jest jedynym inwestorem w ViaBTC.

W czerwcu prezes Bitmain Jihan Wu powiedział Bloombergowi, że jest otwarty na pierwszą ofertę publiczną (IPO) w Hong Kongu. Jeśli tak się stanie, Bitmain nie będzie w stanie uciec przed odpowiedzialnością w przypadku, gdy zdecyduje się na manipulację łańcuchem Blockco.

Podsumowując, jeśli Bitmain ma teoretyczną możliwość podwójnego wydawania Bitcoinów i przeprowadzenia ataku, jest to już zagrożenie. Jednak niewłaściwe dla inwestorów byłoby panikowanie w tej chwili. Bitcoin reprezentuje cały ekosystem z udziałem wielu dużych graczy i nie pozwoliłby na taki atak.

Handluj krypto teraz

UWAGA: Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że jakiekolwiek takie ruchy lub poziomy będą prawdopodobnie powracać w przyszłości.

OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU

Usługi finansowe świadczone przez tę stronę internetową wiążą się z wysokim ryzykiem i mogą spowodować utratę wszystkich funduszy. Nigdy nie powinieneś inwestować pieniędzy, których nie możesz utracić.


Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
Data publikacji: 2018-07-20 09:32:28

Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.