4 min przeczytaj

Grupa Vanguard, amerykański doradca inwestycyjny o wartości aktywów przekraczającej 5,1 biliona dolarów, zrezygnowała ze złota. Firma ogłosiła w zeszłym miesiącu, że jej Vanguard Precious Metals and Mining Fund (VGPMX) zostanie przemianowany na Vanguard Global Capital Cycles Fund. Zmieni się również struktura funduszu: udział zapasów górniczych zmniejszy się z 80% do zaledwie 25%. Innymi słowy, fundusz metali szlachetnych zamieni się w zdywersyfikowaną inwestycję portfelową.

Ceny złota w okresie od września 2011 r. Do września 2018 r

Dla wszystkich zainteresowanych obrotem towarami jest to ogromny sygnał. Ale prawdopodobnie nie oznacza to, w co wierzysz. To, co brzmi jak okropna wiadomość dla rynku, może okazać się jednym z największych sygnałów, jakie rynek otrzymał od 2001 roku.

W chwili obecnej cena złota spadła o 36% od września 2011 r. W rezultacie wiele spółek wydobywczych – i fundusze złota składające się z akcji tych spółek – straciło na wartości jeszcze bardziej. Jest zatem zrozumiałe, że Vanguard chce na nowo wymyślić jeden ze swoich funduszy. VGPMX stracił 2/3 wartości w ciągu ostatnich 7 lat. W tym samym okresie S & P 500 wykazało wzrost o 130%. Wszystko to może świadczyć o zbliżającym się odwróceniu, jak miało to miejsce w 2001 roku, kiedy Vanguard przemianował fundusz Vanguard Gold & Precious Metals na fundusz Vanguard Precious Metals Fund. Miesiąc później cena żółtego metalu gwałtownie wzrosła, zwiększając się o 615% w ciągu 10 lat.

Ceny złota po decyzji w sprawie Awangardy

Oczywiście żaden sygnał nie jest w 100% dokładny i nikt nie może zagwarantować, że następna zmiana jest tuż za rogiem. Mimo to, wielcy gracze (w tym Vanguard) nie podejmują podobnych decyzji, gdy w aktywach nadal pozostaje potencjał. I właśnie w tym czasie wszystko może się poprawić. Jak to się dzieje na rynkach finansowych, kiedy nie ma już nadziei, pojawia się nagły promień światła. Z kolejnym kryzysem gospodarczym, który był już dawno spodziewany, można się spodziewać, że złoto będzie zyskiwać na wartości (jak to zwykle bywa podczas recesji). To, a także fakt, że Vanguard zrezygnował ze złota, sugeruje możliwy trend wzrostowy w dającej się przewidzieć przyszłości.

Ceny złota wciąż spadają. Ale na jak długo?

Złoto straciło 8% od początku 2018 roku. Zapisy amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission (CFTC) pokazują, że niekomercyjni handlowcy zgromadzili krótkie pozycje w złocie o wartości 670 ton. Sentyment nie jest niedźwiedzi, jest skandalicznie niedźwiedzi.

Gdy wszyscy nie lubią tak dużego majątku, nieoczekiwany kupujący może obrócić stoły, identyfikując możliwość zakupu na niskim poziomie i podwyższyć ceny. Kto wie, może teraz jest czas, aby kupić niskie, aby sprzedawać później?

Handluj teraz

UWAGA: Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że jakiekolwiek takie ruchy lub poziomy będą prawdopodobnie powracać w przyszłości.

OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiego utraty środków dzięki dźwigni finansowej.
Między 74 a 89% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD.
Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
Data publikacji: 2018-09-04 14:46:37

Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.