6 min przeczytaj

EmocjeCzęsto inwestorzy mają do czynienia z sytuacją, w której, biorąc pod uwagę stabilne wirtualne zyski na saldzie demo, przechodząc na rzeczywistą równowagę, ich strategia handlowa staje się nieskuteczna. Jak to możliwe, czy handel na obu tych saldach nie jest identyczny? No tak. Jest jednak jeden kluczowy czynnik, który robi różnicę – nasze emocje. Chociaż nie dbamy o utratę wirtualnych funduszy, inwestowanie własnych pieniędzy wiąże się z ryzykiem finansowym.

Ryzyko to wpływa na nasze podejmowanie decyzji i często prowadzi do nieracjonalnych zachowań w handlu, które są tak powszechne, że wyróżnia się jako odrębna dziedzina nauki, znana jako finansowanie behawioralne. Kiedy ulegamy irracjonalnym zachowaniom i jak uniknąć handlu w takich momentach? Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki.

Rozwijaj dyscyplinę emocjonalną

Kiedy coś osiągniemy, może być naturalne odczuwanie euforii. Ta silna emocja często uniemożliwia nam odpowiednią ocenę rynku przed wprowadzeniem nowego handlu. Z tego powodu, wielu odnoszących sukcesy handlowców woli zrobić sobie przerwę po osiągnięciu wysokiego zysku. Podobnie, gdy coś nam się nie udaje, czujemy się sfrustrowani. Jeśli złapiesz się w przegraną passę, rozsądnie jest zatrzymać się i powrócić do gry, gdy będziesz spokojny i zebrany. Możesz pójść o krok dalej, ustawiając poziom maksymalnej możliwej straty dla sesji giełdowej. Połóż to na papierze, aby przygotować plan i trzymaj go przed sobą podczas handlu. Po osiągnięciu tego poziomu wiesz, że jest to znak, aby zatrzymać handel. Zapoznaj się z naszym artykułem na temat tego, co należy uwzględnić w planie handlu. (https://blog.iqoption.com/en/the-anatomy-of-a-trading-plan-what-you- could-include/)

Weź odpowiedzialność za swoje decyzje

Przeniesienie odpowiedzialności na innych handlowców, którzy są może bardziej doświadczeni, może dać nam poczucie większej pewności, co jest jednym z powodów, dla których szukamy prognoz rynkowych i rekomendacji inwestycyjnych poprzez odpowiednie artykuły, blogi lub jakiekolwiek inne źródła. Jednak, czynniki leżące u podstaw takich prognoz są często odzwierciedlane w cenie aktywów w momencie, gdy czytasz taki artykuł.

Aby dać ilustrację tego, co mam na myśli, spójrzmy na rok 1720, kiedy Sir Isaac Newton posiadał udziały w słynnym South Sea Company. Wyczuwając, że rynek się odwróci, sprzedał swoje akcje, podwajając swoją inwestycję. Dopiero kilka miesięcy później, kiedy jeden z najbardziej wpływowych naukowców wszechczasów odskoczył za znacznie wyższą cenę, ulegając optymistycznym prognozom. W końcu stracił prawie sześciokrotnie więcej niż początkowa inwestycja i nigdy więcej nie mówił o South Sea Company.

Mając to na uwadze, nie ma nic złego w spojrzeniu na rynek z perspektywy innych, o ile ich perspektywa nie jest nadrzędna wobec twojego własnego osądu.

Podejmuj decyzje w oparciu o analizę rynku

Posiadanie osobistych preferencji wobec pewnych aktywów nad innymi jest powszechne. Jednak, często prowadzi do stronniczych decyzji handlowych, nawet jeśli modele finansowe sugerują, że taka inwestycja nie jest mądra.

Na przykład, przedsiębiorca może zdecydować się na otwarcie długiej pozycji (kupna) na zapasie przedsiębiorstwa zajmującego się energią odnawialną, a nie na przedsiębiorstwie produkującym paliwa kopalne, jeżeli ma silne przekonanie co do wartości energii odnawialnej, nawet jeśli analiza rynkowa wskazuje, że udziały spółki z paliw kopalnych powinny mieć większy wzrost ceny. Inne rzeczy są równe, taka decyzja handlowa może wyglądać irracjonalnie z ekonomicznego punktu widzenia. Możesz nie być w stanie kontrolować fluktuacji rynku, ale możesz wprowadzić zmiany w doborze aktywów, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje zyski.

Handluj teraz

UWAGA: Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że jakiekolwiek takie ruchy lub poziomy będą prawdopodobnie powracać w przyszłości.

OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiego utraty środków dzięki dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD.
Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
Data publikacji: 2018-09-21 12:59:13

Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.