5 min przeczytaj

LukiHandlowi na rynkach finansowych zawsze towarzyszy stała dynamika, a my możemy jedynie próbować wyjaśnić to poprzez przeprowadzenie dogłębnej analizy. Jeśli założymy, że aktywa są dostępne do handlu przez całą dobę, a podstawowe czynniki mogą mieć na nie wpływ tylko w godzinach handlu, możemy oczekiwać, że wykresy będą spójne. W rzeczywistości większość aktywów zamkniętych w weekendy i czynniki fundamentalne mogą się zdarzyć w dowolnym momencie, co czasami prowadzi do luk.

Rodzaje wykresów i odstępy

Być może już to zauważyłeś luki w postaci pustych przestrzeni występujących na osi pionowej pomiędzy dwoma sąsiadującymi świecami lub prętami. Aktywność cenową luki można wykryć na wykresach słupkowych i świecznikowych, jednak nie będą one widoczne na innych typach wykresów. Proste wykresy liniowe i obszarowe są tworzone w sposób ciągły, łącząc wszystkie punkty, podczas gdy wykresy Heikin-Ashi wygładzają ruch cenowy dla dwóch sąsiednich świec, eliminując w ten sposób luki.

Luki dają wyobrażenie o nastrojach rynkowych

Luki są ważne, ponieważ mogą dać wyobrażenie o nastrojach rynkowych. Kiedy rynek się zrywa, oznacza to, że zero sprzedawców gotowych jest sprzedawać na poziomach luki. Kiedy rynek się zmniejsza, oznacza to, że zero kupców chce kupić na poziomie różnicy. Są także szczególnie godne zrozumienia, ponieważ możliwe jest wypełnienie luki po zamówieniu stop i wypełnienie go po gorszej cenie niż zlecenie stop.

Dlaczego tworzą?

Często luki można znaleźć, gdy rynki otwarte na nową sesję handlową. Możesz obserwować go częściej w przypadku aktywów o krótszym czasie handlu, takich jak akcje. Zapasy są dostępne do handlu, a odpowiednia giełda jest otwarta (zwykle nie dłużej niż 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu). W przypadku zamknięcia akcji do obrotu, na nastroje inwestorów w stosunku do niej może mieć wpływ podstawowy czynnik, który zostanie odzwierciedlony na wykresie dopiero w następnym dniu handlu. W takim przypadku luka może wystąpić przed utworzeniem pierwszej świecy z nowej sesji giełdowej.

Innym możliwym powodem pojawienia się luk może być znaczna rozbieżność między Kup i sprzedaj święcenia. W takich okolicznościach duża liczba byków (inwestorzy, składający zamówienia kupna) szybko wykupiłaby wszystkie zamówienia "niedźwiedzi" (przeciwnie – sprzedawców), co spowodowałoby brak płynności i zwiększenie spreadu, a tym samym tworzenie warunków dla luk. Taka sytuacja jest rzadkością na rynku forex, gdzie generalnie nie obserwuje się braku płynności i gdzie luki nie są powszechne w skali intraday.

Więc jak z nich korzystać?

Cztery główne rodzaje luk to: oderwanie, wyczerpanie, powszechność i kontynuacja. Każda ma taką samą strukturę i różni się tylko położeniem w stosunku do trendu. Istnieje kilka typowych technik sugerujących, w jaki sposób można wykorzystać luki w handlu. Często mówi się, że luki wypełnią się, co oznacza, że ​​cena wróci i pokryje przynajmniej pustą przestrzeń handlową. Zanim jednak rozpoczniesz handel z tych powodów, pamiętaj, że nie zawsze tak się dzieje, a przerwa może potrwać miesiąc w niedziele. Można uczciwie powiedzieć, że handel lukami jest raczej ryzykowny i trudny do przewidzenia ze względu na niską płynność i zmienność. W tym przypadku rozsądniej jest pozostać poza rynkiem po powstaniu luki, czekając na ustabilizowanie się.

Handluj teraz

UWAGA: Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że jakiekolwiek takie ruchy lub poziomy będą prawdopodobnie powracać w przyszłości.

OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiego utraty środków dzięki dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD.
Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
Data publikacji: 2018-09-10 12:36:35

Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.