9 min przeczytaj

Kryptowaluty i rynki blockchain nie są jeszcze dojrzałe, ale robią konkretne kroki w kierunku masowej adopcji. Wszyscy wiedzą, że Wall Street jest ostatnim bastionem, który świat krypto-graficzny powinien pokonać, zanim osiągnie pełną akceptację na wszystkich poziomach. Więc co robią z tym giganci z Wall Street? Jak się przekonamy, niektóre banki nie spieszą się, by dostać się do przestrzeni krypto-graficznej, ale większość z nich wyczuła potencjał transformacji blockchain.

W ubiegłym roku raport CBI Insights ujawnił listę najbardziej aktywnych inwestorów w blockchain. Niektóre banki z Wall Street znalazły się wśród nich – Goldman Sachs i Citi Bank.

Poniżej przeczytasz, jak każdy z głównych banków amerykańskich przyjmuje blockchain dla różnych przypadków użycia.

JPMorgan Chase

Mimo że dyrektor generalny JPMorgan Jamie Dimon haniebnie skrytykował fenomen Bitcoin, największy bank w USA nie chciał trzymać się z dala od rewolucji blockchain. Początkowo bank wykazywał zainteresowanie blokiem Ethereum blockchain, który wprowadził innowacje poprzez inteligentne kontrakty. Bank dołączył do Enterprise Ethereum Alliance i wkrótce opracował własną wersję blockchain na Ethereum. Nazwany Quorum, rozwiązanie blockchain JPMorgan jest skierowane do przedsiębiorstw i było już wykorzystywane w kilku testach.

W zeszłym roku amerykański bank nawiązał współpracę z Royal Bank of Canada i Australią oraz New Zealand Banking Group, aby uruchomić Interbank Information Network (IIN), która miała wkrótce wykorzystać blockchain do usprawnienia przetwarzania płatności przelewów pieniężnych.

Jamie Dimon

W kwietniu 2018 r. JPMorgan przetestował technologię rozproszonej księgi (DLT), kolejną nazwę blockchain, w celu emisji długu za pośrednictwem platformy Quorum. Proces przeprowadzono we współpracy z National Bank of Canada, Goldman Sachs Asset Manager i Pfizer między innymi.

JPMorgan ma swoją specjalną jednostkę skupioną na powstającej technologii, o nazwie Blockchain Center of Excellence. Kierowała nią Amber Baldet, ale opuściła bank, aby rozpocząć własny projekt blockchain.

Gigant bankowy jest również aktywny przy wypełnianiu wniosków o patenty związane z blokowym łańcuchem dostaw.

Goldman Sachs

W przeciwieństwie do Jamie Dimona, byłego Goldman Sachs CEO Lloyd Blankfein nie wykazał niechęci do Bitcoin, czasami pośrednio sugerując jej potencjał. Mimo to bank szybko dostrzegł potencjał technologii, która go wspiera. Nowy dyrektor generalny, David Solomon, który został mianowany kilka tygodni temu, znany jest jako przyjazny kryptograficznie.

Niedawno Bloomberg cytował anonimowe źródła ujawniające, że bank zamierza uruchomić usługę powierniczą dla funduszy opartych na krypto walutach. Gigant bankowości zaczął handlować pochodnymi kryptowalut za pośrednictwem własnego biura handlowego uruchomionego kilka miesięcy temu.

Goldman poparł kilka projektów blockchain, w tym Circle (który nabył giełdę kryptograficzną Poloniex), krypto-bank handlowy Galaxy Digital i konsorcjum blockchain R3, które ostatecznie Goldman opuścił.

Wielu byłych szefów Goldmana zatrudniali firmy kryptograficzne lub nastawione na blockchain. Na przykład, wiceprezes banku w londyńskim biurze przeniósł się do firmy Galaxy Digital Novogratz jako dyrektor operacyjny (COO). Gdzie indziej, były handlowiec Goldman Alex Grebnev opuścił bank, aby uruchomić platformę kryptowalutową skoncentrowaną na krótkim handlu.

Morgan Stanley

Morgan Stanley nie jest tak zaangażowany w blockchain i cryptos jak JPMorgan czy Goldman Sachs, ale wydaje się, że bank nie ma wyboru, ponieważ przestrzeń kryptowalutowa przechodzi w główny nurt. Prezes banku, James Gorman, był dość niejednoznaczny w sprawie Bitcoin. Pewnego razu powiedział, że największą kryptowalutę przyciąga zbyt wiele uwagi, a innym razem zgodził się, że Bitcoin jest "czymś więcej niż tylko chwilową modą".

Morgan Stanley znany jest z publikowania kilku raportów dotyczących przestrzeni kryptowalut. Zasadniczo ich raporty są mroczne i przewidują trudne dni. Na przykład w listopadzie zeszłego roku akcje AMD spadły po tym, jak bank obniżył rating spółki, opierając się na przewidywaniu, że wydobycie kryptograficzne zniknie. Morgan Stanley również propagował podobieństwa między bańką potencjalną Bitcoin a bańką dot-com z lat 2000.

Morgan Stanley

Kilka dni temu Morgan Stanley zatrudnił byłego przedsiębiorcę Credit Suisse, Andrew Peela, który znany jest jako wielki zwolennik kryptowalut. Niektórzy spekulują, że ten ruch świadczy o tym, że bank poważnie myśli o założeniu krypto-handlu, a przynajmniej o wprowadzeniu się głębiej w przestrzeń krypto.

Bank Ameryki

Bank of America złożył najwięcej patentów związanych z blockchainem niż jakakolwiek inna amerykańska firma. Do tej pory gigant bankowy złożył około 50 takich wniosków w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO). Jednym z najbardziej odpowiednich patentów jest system wymiany kryptowalut skierowany do klientów instytucjonalnych.

Poza tym Bank of America poparł kilka projektów blockchain i konsorcjów, takich jak R3 i Ripple.

Citigroup

Czwarty co do wielkości bank w USA otwarcie wspiera wdrażanie technologii blockchain w różnych przypadkach użycia w branży finansowej. Citi CEO, Michael Corbat, powiedział, że jego firma nie była zainteresowana Bitcoinem, ale przyznała, że ​​jest bardzo zainteresowany DLT.

W lutym tego roku Citigroup i Credit Agricole kupiły udziały w londyńskim startupie SETL typu blockchain, który zapewnia platformę płatności i rozliczeń.

Citi jest również częścią procesu sprawdzania koncepcji (PoC) przeprowadzonego przez IBM i CLS, przy czym ta ostatnia jest zorientowaną na rynek Forex firmą zajmującą się rozliczaniem, przetwarzaniem i dostarczaniem danych. Projekt został uruchomiony pod koniec lipca 2018 roku.

W ubiegłym roku producent oprogramowania blokowego Axoni powiedział, że odniósł sukces w pilotażu, w którym brały udział m.in. Citi Bank, JPMorgan i Goldman Sachs. Sześciomiesięczny okres próbny dotyczył transakcji typu swap.

Podsumowując, można powiedzieć, że rok 2017 był rokiem testów blockchain, a rok 2018 jest rokiem, w którym niektóre banki na Wall Street robią rzeczywiste kroki w kierunku przyjęcia przełomowej technologii. Bez względu na to, ile czasu zajmie, blockchain stanie się jedną z kluczowych technologii na Wall Street.

Handluj teraz

UWAGA: Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że jakiekolwiek takie ruchy lub poziomy będą prawdopodobnie powracać w przyszłości.

OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU

Usługi finansowe świadczone przez tę stronę internetową wiążą się z wysokim ryzykiem i mogą spowodować utratę wszystkich funduszy. Nigdy nie powinieneś inwestować pieniędzy, których nie możesz utracić.


Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
Data publikacji: 2018-08-12 17:40:06

Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.