6 min czytaj

Kanały Donchian to wskaźnik zmienności, który może być używany zarówno samodzielnie, jak i jako część bardziej złożonego systemu transakcyjnego. Ten wskaźnik może pomóc w określeniu optymalnych punktów wejścia i wyjścia, a także w wgląd w okresy wysokiej i niskiej zmienności.

Kanały Donchian nakładają się na wykres cen

Jak oni pracują?

Kanały Donchiana są produktem trzech linii. Górna przedstawia najwyższą cenę zaobserwowaną w ustalonym okresie czasu i pozostaje na tym samym poziomie, dopóki nie zostanie osiągnięty nowy poziom. Dolna linia działa w podobny sposób. Osiąga minimalną wartość, ponieważ cena spada i utrzymuje się na tym samym poziomie, dopóki nie zostanie osiągnięte nowe minimum. Środkowa linia, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się pomiędzy nimi. Aby wskaźniki rzeczywiście wyglądały jak kanał, obszar pomiędzy górną i dolną linią jest zacieniony.

Jak ubiegać się w handlu?

Dlaczego przedsiębiorca chciałby poznać (i zwizualizować) cenę maksymalną / minimalną w postaci linii, gdy jest już dostępna na samym wykresie cenowym? Chodzi o to, że kanały Donchian pomogą ci ustalić relację między aktualną ceną a zasięgiem handlu w określonym przedziale czasu. Ten ostatni można regulować podczas ustawiania wskaźnika. Podobnie jak zespoły Bollinger, ten wskaźnik pomoże Ci zorientować się, jak bardzo byczy i przeżywa obecnie rynek. Górna linia wskazuje na presję kupna, dolną – na sprzedającą.

Istnieje kilka strategii handlowych, w których wykorzystuje się kanały Donchian.

Pierwszy, kombinacja górnych i dolnych linii może być traktowana jako dynamiczne poziomy wsparcia / oporu. W takim przypadku inwestorzy oczekują, że cena aktywów odbić się od górnej linii podczas trendu zwyżkowego i od dolnej linii podczas trendu niedźwiedziowatego. Zwróć uwagę, że podczas silnego trendu, niezależnie od tego, czy jest pozytywny, czy negatywny, świece będą kolejno zamykać się na wyższych / niższych poziomach, przesuwając linię w kierunku dominującej tendencji. Korzystając z tej strategii, inwestorzy mogą otworzyć pozycję "KUP", gdy cena aktywa znajduje się powyżej środkowej linii, a pozycja "SPRZEDAJ", gdy cena znajduje się poniżej środkowej linii. Rozważ otrzymanie potwierdzenia sygnału, który wysyła ten wskaźnik przed otwarciem transakcji.

Górne i dolne linie działające jako poziomy wsparcia / oporu

Po drugie, Donchian może być używany w połączeniu z MACD. Tutaj kanały Donchian będą działać tak, jak opisano powyżej. MACD, jak już zapewne wiesz, może wysyłać własne sygnały kupna i sprzedaży. Kiedy szybka linia MACD przecina wolną linię MACD od góry, można się spodziewać tendencji wzrostowej. Gdy jest odwrotnie, można oczekiwać tendencji spadkowej. Innymi słowy, MACD służy jako potwierdzenie sygnałów Donchian.

KUP sygnał otrzymany od Donchiana i MACD

Wreszcie, Kanały Donchian mogą być również sparowane z Oscylatorem Głośności. W tym przypadku Volume Oscillator nie zapewnia sygnałów kupna lub sprzedaży, ale wskazuje na optymalne punkty wejścia. Kiedy cena aktywów znajduje się powyżej środkowej linii ALMA, a wolumen obrotu rośnie, można oczekiwać, że ruch w górę będzie kontynuowany. Gdy cena aktywów znajduje się poniżej środkowej linii ALMA, a wolumen obrotu rośnie, można spodziewać się, że ruch w dół będzie kontynuowany.

Sygnał SPRZEDAJ otrzymany od Donchiana i MACD

Należy zauważyć, że żadna z wyżej wymienionych strategii nie jest w stanie dostarczyć dokładnych sygnałów w 100% czasu (tak jak każda inna strategia handlowa). Dlatego zaleca się opracowanie własnego systemu handlu i strategii testowych na rachunku demo, zanim postawisz na swoje pieniądze.

Jak skonfigurować?

Kanały Donchian można znaleźć w zakładce "Zmienność" po kliknięciu przycisku "Wskaźniki" w lewym dolnym rogu ekranu. Brak ustawień, które można dostosować, z wyjątkiem perspektywy trzech podstawowych linii i koloru wypełnienia pomiędzy nimi. Domyślnym ustawieniem okresu jest 20, ale można go zmienić w zależności od potrzeb.

Spróbuj teraz

UWAGA: ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że jakiekolwiek takie ruchy lub poziomy będą prawdopodobnie powracać w przyszłości.
Zgodnie z wymogami Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), handel opcjami binarnymi i cyfrowymi jest dostępny tylko dla klientów sklasyfikowanych jako klienci profesjonalni.

OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiego utraty środków dzięki dźwigni finansowej.
73% detalicznych kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą.
Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
Data publikacji: 2019-01-31 15:04:08

Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.