5 min przeczytaj

Jak już zapewne wiesz, nie ma jednego "najlepszego" wskaźnika analizy technicznej. Każdy z nich ma swój czas i miejsce. Jednak, jeśli poproszono ich o wybranie swojego ulubionego narzędzia, wielu handlowców odpowiedziałoby "MACD". Moving ZAverage dorozbieżność reivergence jest wskaźnikiem następującym po trendie, który służy do rozpoznawania pojawiającego się trendu, czy to w górę, czy w dół. Jest to jeden z najskuteczniejszych i najczęściej używanych narzędzi analizy technicznej, jakie kiedykolwiek stworzono. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej wskaźnikowi i dowiemy się, jak go zastosować w handlu.

Co to jest MACD?

Moving Average Convergence Divergence pomoże ci dostrzec pojawiające się trendy, prawdopodobnie najważniejsze w każdej udanej transakcji handlowej. Jednak podobnie jak każdy inny wskaźnik, MACD musi być prawidłowo używany, aby przynosić wymierne rezultaty. I musisz zrozumieć, z czym dokładnie pracujesz.

Mówiąc wprost, MACD to połączenie dwóch linii: wolniejszej średniej ruchomej (pomarańczowej) i szybszej średniej ruchomej (niebieskiej). Różnica między nimi jest wyświetlana przez czerwone i zielone paski – stąd słowa "rozbieżność" i "zbieżność" w nazwie wskaźnika. Domyślnie szybsza średnia ruchoma jest obliczana na podstawie 12 okresów, podczas gdy wolniejsza ruchoma używa 26 z nich.

Jak korzystać z handlu?

MACD to złożone narzędzie, które można wykorzystać na kilka sposobów:

Po pierwsze, możesz chcieć spojrzeć na dwie średnie ruchome przecinające się nawzajem. Kiedy wyższa średnia krocząca wzrośnie powyżej wolniejszej średniej kroczącej, można spodziewać się wzrostu. I odwrotnie, gdy szybsza średnia krocząca spada poniżej wolniejszej średniej kroczącej, można oczekiwać tendencji spadkowej. Jest to najczęstszy sposób używania MACD w handlu.

Po drugie, miej oko na tzw. Crossover pośrodku. Kiedy szybciej poruszająca się średnia przesunie się powyżej linii centralnej (białej), można oczekiwać, że trend wzrośnie. I odwrotnie, kiedy szybciej poruszająca się średnia spadnie poniżej linii bazowej, można oczekiwać, że cena straci na wartości. Prawdopodobnie nie jest to najczęstszy sposób używania MACD, ale nadal może być pomocny.

Wreszcie, obserwuj coś, co nazywa się rozbieżnością. Kiedy akcja cenowa i wykres MACD pokazują przeciwny ruch, trend może wkrótce ulec odwróceniu. Uboga dywergencja powstaje, gdy zabezpieczenie zapisuje niższy poziom niski, a MACD tworzy wyższy poziom niski. Niedźwiedzia dywergencja powstaje, gdy bezpieczeństwo zapisuje wyższą wartość, a linia MACD tworzy niższą wartość. Jest to zaawansowana technika i prawdopodobnie wymagać będzie odpowiedniego przeszkolenia. Mimo to zdecydowanie zasługuje na Twoją uwagę.

Należy pamiętać, że wszystkie wskaźniki, bez względu na to, jak dobrze, mogą i będą dostarczać fałszywe sygnały od czasu do czasu. Dlatego zaleca się dwukrotne sprawdzanie sygnałów otrzymywanych za pomocą innych wskaźników lub różnych ram czasowych (najlepiej obu).

Jak skonfigurować?

Konfigurowanie MACD jest łatwe. Po prostu wykonaj następujące czynności:

 • Kliknij przycisk "Wskaźniki" w lewym dolnym rogu ekranu
 • Wybierz MACD z listy dostępnych wskaźników
 • Bez zmiany ustawienia kliknij "Zastosuj"
 • I jesteś dobry, by iść. Teraz, gdy wiesz, jak skonfigurować i handlować przy użyciu tego wskaźnika, wypróbuj MACD. Użyj go, aby zwiększyć swoje szanse na poprawne przewidywania.

  Spróbuj MACD

  UWAGA: Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że jakiekolwiek takie ruchy lub poziomy będą prawdopodobnie powracać w przyszłości.

  OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU

  Usługi finansowe świadczone przez tę stronę internetową wiążą się z wysokim ryzykiem i mogą spowodować utratę wszystkich funduszy. Nigdy nie powinieneś inwestować pieniędzy, których nie możesz utracić.


  Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
  Data publikacji: 2018-07-30 15:15:21

  Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.