9 min przeczytaj

Poziomy wsparcia i oporu są znaczące poziomy na wykresie aktywów, których cena ma szansę prześledzić. Transakcje na przełomach i odwracaniu trendów są popularną metodą wyboru pozycji na rynku.

Linie wsparcia i oporu są najbardziej oczywistym wskaźnikiem analizy technicznej. Przynajmniej należy dać im szansę, ponieważ wielu inwestorów i handlowców na całym świecie polega na ich wykorzystaniu.

Linie wsparcia i oporu na wykresie

Pozioma linia w panelu rysunków opcji IQ

Możesz narysować te linie na dowolnym wykresie: pasek, świecznik, obszar lub linia. Ale podobnie jak w przypadku innych form analizy technicznej, są one najlepiej widoczne na wykresach świecowych i słupkowych. Poziom wsparcia i oporu może pomóc inwestorom zorientować się w jakim punkcie zakupu aktywów przy spadającej cenie i kiedy rozważyć ich sprzedaż.

Jak widać, poziomy wsparcia i oporu odzwierciedlają szczyty i spadki na wykresie cen. Te lokalne ekstremalne ceny są podstawą handlu. Odzwierciedlają one prawo rynku finansowego – podaż sprzedawcy i popyt na kupującego. Poziomy wsparcia i oporu są tworzone na wykresie, ponieważ oferenci kierują się poziomem cen, który cena osiągnęła po raz ostatni. Nie chcą podejmować ryzyka i zaczynają pozbywać się swoich aktualnych pozycji na bezpiecznym poziomie.

Handlowcy, którzy używają poziomów wsparcia i oporu, mają strategie w swoim arsenale, zarówno dla zbiórek z poziomu, jak i dla poziomów.

Zbiórki

Kiedy cena zbliża się do poziomów, które powróciły w przeszłości, może ponownie odbić się, tworząc kanał cenowy.

Powyższe zdjęcie pokazuje ruch cenowy w mieszkaniu z wyraźnymi granicami. Górny limit mieszkania służy jako opór dla rynku, a dolny limit – jako wsparcie. Niektórzy handlowcy traktują odbicie jako szansę na wejście, zamykając transakcję, gdy cena dociera do górnej granicy.

Podobnie, punktem wyjścia do sprzedaży jest moment odbicia od poziomu oporu przy górnej krawędzi, wyjście z umowy na poziomie wsparcia. Oprócz poziomych poziomów wsparcia i oporu, istnieją również poziomy nachylone. Są to tak zwane linie trendu.

Linia trendu i poziom wsparcia tworzą trójkąt

Linie trendu wskazują kierunek ruchu cen. Są zbudowane przy użyciu lokalnych maksymów trendu spadkowego i minimalnych trendów wzrostowych.

Pamiętaj, że możesz również dodać poziomy horyzontalne na wykresie cenowym jako część ogólnej strategii.

Potencjalne punkty wejścia na poziomych poziomach

Możliwe jest również, aby stary poziom oporu zamienił się w nową linię wsparcia (gdy cena aktywów wzrasta) i odwrotnie, w przypadku spadku cen. Strzałki wskazują na potencjalne punkty wejścia, które mogłyby zostać wykorzystane w tym konkretnym przypadku. Relacje w kierunku trendu można traktować jako jeden z sygnałów.

Jeśli retrakcja jest silniejsza, a cena przełamuje wsparcie trendów, handlowcy rozważają zastosowanie strategii opartej na przełamywaniu poziomów wsparcia i oporu.

Breakouts

Wsparcie i przełamanie oporu czasami dają możliwość przeżycia silnego trendu. Zauważ, że ta technika jest trudniejsza w użyciu niż poprzednia, ponieważ handlowiec musi niemal nieprzerwanie obserwować rynek, aby nie przegapić punktu wejścia. Wielu handlarzy, którzy korzystają z breakoutu, nie wchodzi od razu, ale czekają na wycofanie się po breakout, a dopiero potem dokonają wpisu.

Wejście na rynek po ponownym wycofaniu

Sfalszowany

Przebicie poziomów wsparcia i oporu może być realne lub fałszywe. Fałszywe wypady często wprowadzają w błąd handlowców, ponieważ cena przekroczyła poziom i powinna być na dobrej fali, ale okazuje się dokładnie odwrotnie – cena wraca za poziom i zmierza w przeciwnym kierunku.

W takich przypadkach najlepiej jest poczekać do zamknięcia następnego świecznika po przerwie i przeanalizować sytuację na rynku. Jeśli po przełamaniu cena powróci, a świeca zostanie narysowana naprzeciwko przełomu, prawdopodobnie jest to fałszywe.

W przypadku prawdziwego przełamania trendu, niektórzy handlowcy wolą wejść z odstąpieniem po wybuchu.

Wniosek

Handel na poziomie wsparcia i oporu wykorzystuje psychologię mas – uczestnicy rynku koncentrują się na tym, jak cena zachowywała się w podobnej sytuacji w przeszłości. Mierzą one ceny maksymalne i minimalne w bieżącym przedziale czasowym (na przykład w ciągu ostatniego tygodnia) i oceniają zdarzenia, które miały miejsce w tym czasie lub mogą wystąpić w najbliższej przyszłości. Jeżeli podstawowe informacje dotyczące danego aktywa nie sugerują żadnych zakłóceń i nie ma żadnych zdarzeń, które miałyby wpływ na aktywa więcej niż w zeszłym tygodniu, logiczne jest założenie, że cena pozostanie w tym samym korytarzu w przyszłości.

Aby handlować przy użyciu tej metody, musisz nauczyć się budować linie wsparcia i oporu oraz monitorować nowości, aby uniknąć niespodziewanego wybuchu. Pamiętaj, że żaden instrument analizy technicznej nie jest w 100% dokładny, ponieważ wszystkie z nich mogą dostarczyć fałszywych sygnałów.

Handluj teraz

UWAGA: Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że takie ruchy lub poziomy będą prawdopodobnie powracać w przyszłości.
Zgodnie z wymogami Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), handel opcjami binarnymi i cyfrowymi jest dostępny tylko dla klientów sklasyfikowanych jako klienci profesjonalni.

OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiego utraty środków dzięki dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą.
Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
Data publikacji: 2018-11-21 15:00:38

Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.