7 minut czytania

Linia psychologiczna (PSY) to wskaźnik typu oscylatora, który porównuje liczbę okresów rosnących z całkowitą liczbą okresów. Innymi słowy, wskazuje procent słupków, które zamykają się powyżej poprzedniego słupka w danym okresie czasu.

Linia psychologiczna na platformie IQ Option

Ten wskaźnik może być stosowany w dowolnym przedziale czasowym (codziennie, co tydzień, co miesiąc) i na dowolnym zasobie. Przeczytaj cały artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tym wspaniałym wskaźniku, jego działaniu i sposobach wykorzystania w handlu.

Jak to działa?

Będąc Oscylatorem, Linia Psychologiczna waha się między 0 a 100. Gdy wskaźnik wynosi powyżej 50, kupujący dominują na rynku i uważa się, że ogólny nastrój jest uparty. Gdy jest poniżej 50, sprzedawcy kontrolują rynek, a ogólny nastrój uważa się za niedźwiedzi.

Podobnie jak większość innych oscylatorów, PSY wykupiło i wyprzedało własne poziomy. Gdy jego wartość przekracza 70, składnik aktywów uznaje się za wykupiony. Gdy wskaźnik spadnie poniżej 30, dany składnik aktywów uznaje się za wyprzedaży.

Wykupione i wyprzedane poziomy. 70 i 30 oznaczone żółtymi liniami

Im wyższy wskaźnik, tym silniejszy pozytywny trend. I odwrotnie, im niższy wskaźnik, tym silniejszy trend negatywny. Korzystając z odczytów tego wskaźnika, będziesz mógł podejmować trafne decyzje handlowe.

Jak korzystać z niego w handlu?

Jak każdy inny wskaźnik, linia psychologiczna służy do dostarczania własnych sygnałów transakcyjnych lub do potwierdzania sygnałów odbieranych z innych wskaźników. Istnieje kilka sposobów wykorzystania go w handlu. Najważniejszą rzeczą, którą należy zrozumieć na temat tego wskaźnika, jest to, że jest to narzędzie uzupełniające i nie należy go stosować samodzielnie. Nawet gdy linia psychologiczna działa jako główny wskaźnik, jej odczyty powinny zawsze być potwierdzane wskaźnikami innych typów.

Dla tych z was, którzy handlują zgodnie z trendem, najczęściej stosowaną strategią jest otwarcie oferty KUP, gdy wskaźnik znajduje się w zielonej strefie (powyżej 50), oraz SPRZEDAJ, gdy wskaźnik znajduje się w czerwonej strefie (poniżej 50).

Pozytywne i negatywne trendy zidentyfikowane przez PSY

Poziomy wykupienia i wyprzedaży (odpowiednio 70 i 30) mogą być również wykorzystane w handlu. Gdy cena przekroczy linię 70 od dołu, aktywa są wykupione. Ponieważ zasób nie może pozostać w pozycji wykupionej na zawsze, będzie musiał go wcześniej lub później opuścić. Można zatem oczekiwać nowej negatywnej tendencji. To samo dotyczy aktywów, które zbyt długo pozostają w pozycji wyprzedaży. Wcześniej czy później cena będzie musiała wzrosnąć. Jedna linia psychologiczna nie jest w stanie przewidzieć dokładnego momentu, w którym oczekiwane jest odwrócenie. Będziesz musiał sam to ustalić, używając innych wskaźników i swojego doświadczenia.

Jest jeszcze jeden typ sygnału, który ten wskaźnik może wysłać. Jak każdy inny oscylator, gdy PSY porusza się w jednym kierunku, a cena aktywów wykazuje ruch przeciwny, obserwuje się rozbieżność. To ostatnie często wiąże się z nadchodzącym odwróceniem trendu.

Rozbieżność i następujące odwrócenie trendu

Bez względu na to, jak go używasz, pamiętaj, że linia psychologiczna, jak każdy inny wskaźnik, nie może być dokładna w 100% przypadków i będzie dostarczać fałszywe sygnały. Jako przedsiębiorca będziesz musiał nauczyć się ich pozbywać i brać pod uwagę tylko prawidłowe odczyty.

Jak skonfigurować?

Ustawienie wskaźnika linii psychologicznej jest łatwe. Przejdź do „Wskaźników”, klikając odpowiedni przycisk w lewym dolnym rogu ekranu.

Przejdź do zakładki „Inne” i wybierz Psychologiczną linię z listy dostępnych wskaźników.

Kliknij „Zastosuj” bez zmiany ustawień. Lub możesz dostosować liczbę okresów używanych do obliczeń. Im wyższa ta liczba, tym mniej wrażliwy będzie PSY. Im niższa liczba okresów, tym bardziej czuły będzie wskaźnik (pamiętaj jednak, że liczba fałszywych alarmów również wzrośnie).

Wskaźnik jest gotowy do użycia!

Teraz, gdy wiesz, jak skonfigurować wskaźnik, możesz przejść na platformę i spróbować. Możliwe, że stanie się integralną częścią twojej strategii handlowej. Ale nawet jeśli nie, będziesz miał szansę poszerzyć swoje horyzonty handlowe i nauczyć się czegoś nowego.

Zacznij handlować


Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
Data publikacji: 2020-02-27 10:00:51

Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.