5 min przeczytaj

Wszyscy handlowcy są ludźmi (pamiętaj, że wciąż nie ma robota, który może konsekwentnie zapewniać pozytywne wyniki w handlu). Dlatego psychologia ludzka odgrywa ważną rolę na każdym rynku finansowym, czy to w akcjach, obligacjach, walutach czy towarach.

Cykle ekonomiczne, które odpowiadają okresom wyższych i niższych cen, mają różny charakter. Niektóre z nich można przypisać psychologii rynku. Oto jak to działa. Kiedy coraz większa liczba ludzi wchodzi na konkretny rynek z długą pozycją, czy to Bitcoin w 2017 roku, czy w branży IT pod koniec lat 90., można się spodziewać, że cena ta będzie stale rosnąć z niewielkim lub żadnym zniesieniem. W rezultacie powstaje iluzja niekończącego się wzrostu. Następna jest histeria w pełni rozwinięta. W latach 90. wielu znanych ekspertów inwestycyjnych określiło IT jako "jedyną branżę, która wciąż zasługuje na twoje pieniądze". To samo stało się z Bitcoinem rok temu. Kiedy cena danego składnika aktywów wykazuje zyski w postaci potrójnej cyfry, w oczach niektórych ekspertów staje się nagle Świętym Graalem handlu. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Im szybszy wzrost, tym większe prawdopodobieństwo nagłego wypadku. Bitcoin i bańka dot-com nie są wyjątkami. Rozważne jest zatem rozważenie zdywersyfikowanego portfela.

Kiedy cena aktywów (czy to kapitał własny, towar, krypto-waluta, czy cokolwiek innego) zostanie zbytnio zerwana z jego wewnętrzną – innymi słowy, rzeczywistą wartością, rozpocznie się odliczanie. Niedługo lub później rynek pokaże, że nie ma już potencjału wzrostu, a mądrzy zaczną wyciągać pieniądze z aktywów.

Wzrost i upadek Bitcoin są doskonałym przykładem powszechnie obserwowanych wzorców psychologicznych

To samo dotyczy okresów upadku gospodarczego. Opinia publiczna (która jest głównie odpowiedzialna za zjawisko psychologii rynku) jest zbyt chętna do sprzedaży, gdy cena aktywów zacznie spadać. To, co stanowi lukratywną okazję do kupowania nisko dla profesjonalisty, staje się krwawą łaźnią dla nieprzygotowanych handlowców.

Trudno uniknąć pokusy utrzymywania tej dochodowej pozycji tylko trochę dłużej i oczywiście nie musisz zamykać długoterminowych pozycji jednocześnie. Ważne jest jednak oszacowanie przyszłych perspektyw wzrostu. Oceniając cenę docelową, poziomy wsparcia i oporu, możesz lepiej zrozumieć, ile jeszcze pozostaje pary w aktywach, którymi handlujesz.

Ta sama logika dotyczy krótszych ram czasowych, ponieważ większość wskaźników analizy technicznej uwzględnia zasady psychologii masowej. Wzrost powinien spaść, a to, co spada, powinno ponownie wzrosnąć. Przewidując nastroje na rynku, można przewidzieć zachowanie innych inwestorów, a tym samym cenę aktywów. To może brzmieć kiepsko, ale aby pomyślnie handlować, musisz myśleć jak inni ludzie i przewidzieć ich działania. I tu właśnie wkracza psychologia rynkowa …

Handluj teraz

UWAGA: Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że takie ruchy lub poziomy będą prawdopodobnie powracać w przyszłości.
Zgodnie z wymogami Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), handel opcjami binarnymi i cyfrowymi jest dostępny tylko dla klientów sklasyfikowanych jako klienci profesjonalni.

OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiego utraty środków dzięki dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą.
Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
Data publikacji: 2018-10-16 14:10:44

Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.