6 minut czytania

Gdyby handel był łatwy, wszyscy by to zrobili – i wszyscy odnieśliby sukces. Widzimy jednak wielu pozbawionych praw inwestorów, którzy próbują obwiniać wszystko oprócz siebie samych za niezdolność do pozostania na plusie i nie tak wielu odnoszących sukcesy inwestorów. Dlaczego tak jest?

Problem polega na tym, że na rynku można wygrać tylko wtedy, gdy ktoś inny przegra. Zgodnie z tą logiką może się wydawać, że 50% traderów wygrywa przez większość czasu, podczas gdy druga połowa przegrywa. W rzeczywistości jednak stosunek odnoszących sukcesy traderów do ich nieudanych odpowiedników nie jest nawet bliski 1: 1. Powszechnie wiadomo, że większość handlowców, którzy kiedykolwiek weszli na rynek finansowy, straci pieniądze i na dobre odejdzie.

Jeśli nie jesteś jednym z nich i postanowiłeś to zrobić, możesz nauczyć się, jak unikać tych kosztownych błędów.

Próbując pokonać rynek

Rynek jest ogromny. Ty – jako sprzedawca detaliczny – nie tyle. Mówią: „nie idź przeciwko rynkowi” i „idź z trendem” z jakiegoś powodu. Chodzi o to, że duzi międzynarodowi inwestorzy mogą sobie pozwolić na luksus przeciwstawienia się trendowi z zamiarem wpłynięcia na cenę aktywów. To, co jest dla nich prawdziwe, nie musi być prawdziwe dla wszystkich. Jako inwestor detaliczny nie masz wpływu na cenę i możesz współpracować z rynkiem tylko na jego warunkach. Poznaj rynek i dostosuj się do niego, nie próbuj zmieniać jego zachowania.

Najczęstsze błędy handlowe

Nie przyznanie się do błędu

W handlu jest o wiele więcej ludzkiej natury niż powszechnie akceptowane. Ludzie często postrzegają rynek jako bezduszną maszynę o własnej świadomości, podczas gdy w rzeczywistości jest to zbiór handlowców, którzy podejmują świadome decyzje, wpływając w ten sposób na ogólny wynik. Handel to rzemiosło (podobnie jak nauka i sztuka). Dlatego musisz ciągle doskonalić się, pracować nad swoimi błędami, przyznać się do błędów, i postępować z nową zdobytą wiedzą i umiejętnościami.

Będąc mądrym

Niektórzy inwestorzy uważają, że są po prostu zbyt dobrzy, aby popaść w typowe błędy obserwowane na rynkach. A zatem popełniaj prawdopodobnie najgorszy błąd. Zdolność do konstruktywnej krytyki i studiowania strategii innych osób może zająć Ci długą drogę. Pozostań wierny sobie i bądź pokorny. Nie bądź tym facetem, który wie wszystko, ale wciąż traci pieniądze.

Jak być zbyt mądrym

Kompletowanie bluzek i spodni

Chociaż bez wątpienia dobrym pomysłem jest kupowanie taniej i sprzedawanie wysokiej, nie zawsze jest tak łatwe do wdrożenia w praktyce. Trudność polega na wskazaniu dokładnego momentu, w którym trend najprawdopodobniej się odwróci (więcej na ten temat tutaj). Większość osób, które niewłaściwie stosują tę strategię, kupuje tak zwany „spadający nóż” – zapasy, które mają dalej tracić. W końcu będą kupować tanie, ale sprzedawać jeszcze mniej, obserwując, jak ich konto powoli się topi.

Zwracając się do emocji

W zwykłym życiu nie ma nic złego w byciu emocjonalnym. Jednak jeśli chodzi o handel, emocje są po prostu złe. Emocje, zarówno pozytywne (z wygranej), jak i negatywne (z przegranej) zaciemnią twoją wizję handlową i zmniejszą prawdopodobieństwo podjęcia trafnych decyzji. Kiedy czujesz się emocjonalnie, najlepiej zrobić sobie przerwę i uspokoić się. W przeciwnym razie będziesz narażony na ryzyko popełnienia jeszcze większego błędu.

Jak widać, większość wskazówek ma związek ze sposobem, w jaki my, ludzie, myślimy i działamy, gdy przedstawiamy im ryzyko straty i prawdopodobieństwo wynagrodzenia. Będąc w stanie oswoić swoje emocje, pozostań zimnokrwistym spekulantem jest droga.

Do platformy


Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
Data publikacji: 2020-02-26 09:00:50

Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.