6 min przeczytaj

Średni zakres rzeczywisty (ATR) jest wskaźnikiem analizy technicznej, który działa jako miara zmienności. Został on wprowadzony – wraz z wieloma innymi narzędziami analizy technicznej – przez Wellesa Wildera w jego książce "Nowe koncepcje w technicznych systemach handlu". ATR jest obecnie jednym z najczęściej używanych narzędzi analizy technicznej, które wytrzymały próbę czasu i trafił na wiele platform transakcyjnych.

Wskaźnik ATR wyświetlany na platformie transakcyjnej Opcji IQATR wyświetlany na platformie transakcyjnej IQ Option

Jak to działa?

Choć może się to nie wydawać, idea ATR jest prosta. Kursy wymiany walut zawsze się zmieniają. Wysoka zmienność jest jedną z przyczyn, dla których miliony handlarzy na całym świecie po prostu kochają rynek Forex. Wraz ze zmiennością pojawiają się okazje handlowe. Kierunek przyszłego trendu jest oczywiście ważny, ale świadomość, że ten trend właśnie się zaczyna, jest już bardzo pomocna. Co więcej, w przypadku niektórych strategii nie trzeba nawet znać dokładnego kierunku trendu, jeżeli zmienność jest wystarczająco wysoka. Istnieje wiele sposobów oszacowania niestabilności rynku, a ATR wykorzystuje jeden z nich.

Aby zrozumieć, jak działa ATR, należy najpierw przyjrzeć się koncepcji prawdziwego zasięgu. Według Wildera prawdziwy zasięg jest największy z następujących:

  1. Bieżąca wartość Wysoka minus bieżący Niski,
  2. Obecna Wysoka minus poprzednie Zamknięcie,
  3. Bieżący niski minus poprzednie zamknięcie.

Wartości bezwzględne są używane dla dwóch ostatnich pocisków w celu zapewnienia liczb dodatnich.

Prawdziwy zasięg to największy z tych trzech wskaźnikówPrawdziwy zasięg to największy z tych trzech wskaźników

Średni zakres rzeczywisty jest średnią ruchomą rzeczywistych zakresów wymienionych powyżej. Domyślnie używana jest 14-okresowa średnia ruchoma. Wskaźnik jest reprezentowany tylko przez jedną linię. Kiedy zmienność rośnie, wykres ATR wzrośnie. Alternatywnie, gdy rynek jest stabilny, linia skręca na dół.

Jak skonfigurować?

Konfigurowanie ATR na platformie IQ Option jest łatwe.

Kliknij przycisk "Wskaźniki" w lewym dolnym rogu ekranu. Następnie wybierz ATR z listy dostępnych opcji.

Konfigurowanie wskaźnika. Krok pierwszyKonfigurowanie. Krok pierwszy

Następnie kliknij przycisk "Zastosuj". Wskaźnik pojawi się w dolnej części ekranu, tuż pod cennikiem.

Konfigurowanie wskaźnika. Krok drugiKonfigurowanie. Krok drugi

Średni zakres rzeczywisty jest gotowy do użycia.

Jak korzystać z handlu?

Wskaźnik może być wykorzystany przez inwestora do określenia optymalnych punktów wejścia i wyjścia.

Okresy niskiej zmienności zwykle mieszają się z okresami dużej zmienności, gdy rynek jest niestabilny, tworząc liczne możliwości handlowe. Wiedza o tym, kiedy kończy się okres niskiej zmienności (i tym samym ograniczone opcje handlowe) jest strategiczną przewagą, której można oczekiwać od handlowców.

Okresy niskiej zmienności przeplatają się z okresami wysokiej niestabilnościOkresy niskiej zmienności przeplatają się z okresami wysokiej niestabilności

Im dłuższy okres ATR, tym dokładniejsza staje się kompromitacja części sygnałów transakcyjnych. I odwrotnie, przez skrócenie liczby okresów można uzyskać więcej sygnałów, ale są szanse, że niektóre z nich będą fałszywe, a przynajmniej nie tak dokładne, jak pożądane.

Ważna informacja. ATR używa wartości bezwzględnych zamiast zmiany procentowej. Wartości dla różnych firm, a nawet tej samej firmy w różnych ramach czasowych, nie mogą być odpowiednio porównane.

Wniosek

Średni zakres rzeczywisty nie jest wskaźnikiem, który zademonstruje przyszły kierunek trendu lub zapewni kompletne informacje na temat tego, jak powinien wyglądać wykres cen. Niemniej jednak ATR jest wskaźnikiem, który jest unikalny na swój sposób, ponieważ pomaga wyśledzić zmienność działania cenowego. W połączeniu z narzędziami analitycznymi do analizy trendów i momentów, ATR może być przyzwoitym instrumentem o dużym potencjale.

Handluj teraz

UWAGA: Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że takie ruchy lub poziomy będą prawdopodobnie powracać w przyszłości.
Zgodnie z wymogami Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), handel opcjami binarnymi i cyfrowymi jest dostępny tylko dla klientów sklasyfikowanych jako klienci profesjonalni.

OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiego utraty środków dzięki dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą.
Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
Data publikacji: 2018-10-15 12:45:08

Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.