8 min przeczytaj

Jeśli rok 2017 był rokiem testów blockchain, dziś widzimy, jak coraz więcej firm na całym świecie wdraża tę rozwijającą się technologię w różnych przypadkach użycia. Firma PwC zajmująca się usługami specjalistycznymi przeprowadziła badanie, aby dowiedzieć się, czy technologia rozproszonej księgi rachunkowej (DLT), termin parasolowy obejmujący również blockchain, ma wielu zwolenników wśród kierownictwa firmy. Firma z siedzibą w Londynie zbadała około 600 dyrektorów z 15 regionów. Według ostatecznych wyników badania, 84% dyrektorów powiedziało, że ich firmy miały przynajmniej kilka projektów związanych z blokowaniem.

Zapytani o to, jak opisaliby obecne zaangażowanie organizacji w tę technologię, menedżerowie odpowiedzieli w następujący sposób:

 • 14% stwierdziło, że ich organizacje nie były zaangażowane w blockchain;
 • 20% ujawniło, że ich firmy badały technologię;
 • 32% stwierdziło, że przyjęcie blockchaina było na etapie rozwoju;
 • 10% stwierdziło, że ich firmy testowały tę technologię za pośrednictwem pilotów;
 • 15% ujawniło, że ich firmy korzystały już z blockchain;
 • Wreszcie 7% respondentów stwierdziło, że ich firmy umieszczają projekty i testy związane z blockchainami na przerwę.
 • Firmy Blockchain

  Mimo że tylko 15% dyrektorów powiedziało, że ich organizacje już wdrażają blockchain na pełnych obrotach, istnieje przeważająca większość, która przynajmniej częściowo angażuje się w DLT.

  W najbliższej przyszłości trendy te ulegną konsolidacji, a zobaczymy jeszcze więcej firm wdrażających rozwiązania blockchain. To dlatego, że technologia jest naprawdę transformatywna i ma kilka istotnych zalet. Może zmniejszyć pośredników, obniżyć koszty, zwiększyć szybkość, a co ważniejsze, zapewnić wysoki stopień przejrzystości.

  Gartner, amerykańska firma badawcza i doradcza, przewidziała, że ​​blockchain przyczyni się do rocznej wartości biznesowej wynoszącej ponad 3 biliony USD do roku 2030, co sugeruje, że ponad 10% światowej infrastruktury gospodarczej będzie w mniejszym lub większym stopniu oparte na DLT.

  Implementacja Blockchain przez przemysł i region

  Mimo że technologia wykazuje niezrównane korzyści dla wielu branż i zastosowań, branża usług finansowych odpowiada za prawie połowę przypadków związanych z blokowaniem bloków. Według badania PwC, usługi finansowe uzyskują 46% wszystkich przypadków użycia. Produkty przemysłowe i produkcja wraz z energią i narzędziami idą dalej z 12% przypadków użycia każdy. Branża zdrowia jest bliska 11%, sektor rządowy ma 8%, a przemysł detaliczny i konsumencki oraz rozrywka i media są ostatnie odpowiednio 4% i 1%.

  Jeśli porównamy te trendy z danymi początkowymi monet (ICO) dostarczonymi przez CoinSchedule, możemy zauważyć pewne podobieństwa, ponieważ na samym szczycie znajdziemy finanse, handel i inwestycje oraz branże płatności. Wszystkie trzy sektory na liście CoinSchedule można połączyć w to, co PwC nazwałaby usługami finansowymi.

  W ten sposób sektor finansowy poprowadzi adopcję blockchain na wszystkich poziomach. Gigantyczne banki na całym świecie nie chcą trzymać się z daleka od innej rewolucji technologicznej i próbują technologii. Na przykład JPMorgan i Barclays to niektóre z banków, które złożyły wnioski o patenty związane z blokowymi kanałami, z Biurem Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO).

  Wyjaśniłem już we wcześniejszym poście na blogu IQ Option, w jaki sposób banki centralne wdrażają technologię rozproszonych ksiąg rachunkowych, w tym JPMorgan, największy amerykański bank według sumy aktywów, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Bank of America i Citigroup. Warto wspomnieć, że Bank of America złożył najwięcej zgłoszeń patentowych związanych z blockchainem niż jakakolwiek inna organizacja w USA. W innym miejscu Goldman Sachs planuje stworzyć usługę powierniczą dla funduszy bitcoinowych i opartych na krypto-walutach. Fakt, że banki Wall Street wykazują zainteresowanie blokiem blockchain, pomaga zdobyć pewność siebie.

  I nie chodzi tylko o USA. W Australii Australijska Giełda Papierów Wartościowych (ASX) zdecydowała się już w pełni zastąpić swój elektroniczny system subskrybowania w Clearing House (CHESS) platformą opartą na blockchain.

  Teraz wracając do naszej ankiety PwC, kiedy kierownictwo zostało zapytane, które z terytoriów na świecie są najbardziej zaawansowane w rozwijaniu projektów blockchain od dzisiaj, 29% wskazało na USA, a 18% wspomniało o Chinach. Australia została wymieniona w 7% odpowiedzi, podczas gdy Japonia w 6%. Hongkong, Wielka Brytania, Dania i Indie otrzymały po 5%. Jednak w przyszłości trendy mogą się zmienić, ponieważ 30% menedżerów oczekuje, że Chiny zdominują rynek, podczas gdy Stany Zjednoczone zostały wymienione w 18% odpowiedzi.

  Regiony Blockchain

  Wyzwania związane z adopcją Blockchain

  Jak dowiedziała się PwC, dyrektorzy, z których 44% to C-suite i wiceprezydenci, mogli zdefiniować kilka barier, które stagnują wdrożenie blockchain. Największymi wyzwaniami są zatem niepewność regulacyjna (48% respondentów), brak zaufania wśród klientów (45%), zdolność do łączenia sieci (44%), trudności z integracją lub łączenie odrębnych systemów blockchain (41%), niezdolność do skalowania (29%), problemy dotyczące własności intelektualnej (30%), audytu i zgodności (20%).

  Mimo że istnieje wiele trudności w opracowywaniu rozwiązań blockchain, korzyści sprawiają, że warto próbować. Jak to ujęło badanie PwC, firmy nie będą generować największego zwrotu z inwestycji w DLT, jeśli opracowują technologię tylko dla siebie. Korzyści najlepiej widać, gdy więcej podmiotów spotyka się, aby zbudować wspólny system.

  Blockchain poczynił duże postępy w ciągu ostatnich dwóch lat, ale najciekawsza część wkrótce nadejdzie. Nawet dzisiaj wielu dyrektorów nie rozumie rzeczywistego potencjału technologii, a wielu użytkowników obawia się dużych zmian. Jednak DLT rozwija się w szybkim tempie, a blockchain stanie się prawdopodobnie jedną z najważniejszych technologii.

  Handluj tutaj

  UWAGA: Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że jakiekolwiek takie ruchy lub poziomy będą prawdopodobnie powracać w przyszłości.

  OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU

  Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiego utraty środków dzięki dźwigni finansowej.
  76% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD.
  Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


  Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
  Data publikacji: 2018-09-18 20:52:35

  Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.