5 min przeczytaj

Zapasy FAANG – akronim pięciu największych firm technologicznych na świecie, takich jak Facebook, Apple, Amazon, Netflix i Google – właśnie zaczęły wykazywać oznaki nadchodzącej recesji.

Amazon przekroczył niedawno próg 1 biliona dolarów, by obniżyć tylko o 3%. Również Facebook stracił 3% swojej wartości w ciągu jednego tygodnia. Netflix, Apple i Alphabet (firma stojąca za Google) straciły od 3% do 5% kapitalizacji rynkowej w ciągu ostatnich 7 dni.

Zasoby FAANG nie są jedynymi zagrożeniami, ponieważ inne firmy technologiczne wydają się podążać za ich sprawami. Twitter, na przykład, spadł o 10%. Upadek przypisuje się najnowszym zeznaniom przed Senatem USA.

Facebook stracił sprawiedliwą część swojego pułapu rynkowego od 26 lipca

Trwająca wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami jest jedną z przyczyn nagłego spadku. Na przykład Apple często polega na chińskim rynku. Dodatkowe taryfy mogą zatem negatywnie wpłynąć na rentowność ich działalności.

Innym powodem jest coś, czego nie można się spodziewać po rozwiniętej demokracji rynkowej w Stanach Zjednoczonych, która jest interwencją polityczną. Choć nie jest to bezpośrednie, zaangażowanie Facebooka i Twittera w wyborach prezydenckich w 2016 roku może zaszkodzić ich public relations i ogólnej opłacalności przez miesiące, a nawet lata.

"Ostatnio pojawiły się obawy, że firmy technologiczne mogą szkodzić konkurencji i hamować swobodną wymianę pomysłów na swoich platformach, co może doprowadzić do regulacji rządowych" – powiedział William Lynch, dyrektor ds. Inwestycji w Hinsdale Associates.

Niektórzy eksperci uważają, że zapasy technologiczne zostały wykupione przez dłuższy czas i dlatego powinny wrócić do normy, gdy pojawi się wystarczająco dobry czynnik uruchamiający. Połączenie politycznych i ekonomicznych przeszkód może być impulsem do spadku rynku technologii. Nawet po ostatnim wycofaniu, Apple nadal jest o 30%, Amazon 65%, a Netflix 80% w tym roku. Nie wszyscy eksperci uważają, że sektor hi-tech wkrótce spadnie. Aash Shah, starszy kierownik portfela w Summit Global Investments, jest jednym z nich. Zauważył również, że wzrost może rzeczywiście spowolnić w nadchodzących tygodniach, ale nie odwróci się całkowicie. Jednocześnie radzi, aby być bardziej selektywnym w zasobach, w które inwestujesz. Według Shah, Amazon i Netflix są niesamowicie zawyżone. Konserwatywni inwestorzy mogą rozważyć inwestowanie w ugruntowane firmy takie jak Apple, Microsoft, Alphabet i Cisco.

Według Andrew Left, szefa firmy inwestycyjnej Citron Research, firmy z branży mediów społecznościowych to nie te, w które obecnie inwestujesz. Lewicuje, że Snapchat i Twitter wcześniej czy później odczują poważny spadek i może on mieć rację.

Cennik akcji Twittera w ciągu 5 miesięcy

Podsumowując, wiele osób uważa, że ​​sektor hi-tech jest przegrzany, a to tylko kwestia czasu, kiedy ceny akcji najpopularniejszych na świecie gigantów technologicznych zaczną iść na południe (a przynajmniej przestaną rosnąć). Nie można powiedzieć na pewno, kiedy nadejdzie chwila prawdy. Inwestorzy powinni jednak być na straży i przygotować się na nagły spadek.

Handluj teraz

UWAGA: Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że jakiekolwiek takie ruchy lub poziomy będą prawdopodobnie powracać w przyszłości.

OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiego utraty środków dzięki dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD.
Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
Data publikacji: 2018-09-13 16:06:35

Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.