7 min przeczytaj

Średni indeks kierunkowy (ADX) to narzędzie analizy technicznej używane do pomiaru siły trendu. Dodatkowy kierunkowy wskaźnik (+ DI) i ujemny kierunkowy wskaźnik (-DI) towarzyszą linii ADX, podświetlając kierunek trendu. Używane razem tworzą system transakcyjny, który jest w stanie określić oba kierunek i siła trendu.

ADX służy do identyfikacji silnych trendów i potencjalnie dochodowych punktów wejścia i wyjścia. Wskaźnik ten został opracowany i przedstawiony społeczeństwu przez Wellesa Wildera, guru zajmującego się analizą techniczną XX wieku.

ADX wyświetlany na platformie transakcyjnej IQ OptionADX wyświetlany na platformie transakcyjnej IQ Option

Logika za

Jak silny jest obecny trend? Na to pytanie ADX doskonale potrafi odpowiedzieć. Wskaźnik został stworzony wyłącznie w celu ilościowego określenia siły trendu.

Średnia ruchoma poszerzenia zakresu cen jest używana jako podstawa ADX. Wskaźnik składa się z trzech linii: sam ADX (żółta linia), a + linia DI (zielona linia) i linia -DI (czerwona linia). + DI mierzy siłę trendu wzrostowego, podczas gdy -DI mierzy intensywność ruchu w dół. Linia ADX pokazuje ogólną siłę trendu przez wzrost zarówno w trendach wzrostowych, jak iw trendach spadkowych.

Indeks składa się z trzech głównych liniiIndeks składa się z trzech głównych linii

Kiedy + DI jest powyżej -DI, ​​mówi się, że byki mają krawędź kierunkową. Alternatywnie, gdy -DI jest wyższe niż + DI, krawędź kierunkowa należy do niedźwiedzi.

Ważne jest, aby zrozumieć, że ADX (żółta linia) pokazuje tylko siłę trendu, a nie kierunek trendu. Kierunek trendu można określić, patrząc na + DI i -DI (czerwone i zielone linie).

Linia ADX pokazuje siłę trendu, + DI i -DI wskazują kierunek trenduLinia ADX pokazuje siłę trendu, + DI i -DI wskazują kierunek trendu

Jak skonfigurować?

Ustawienie średniego indeksu kierunkowego na platformie opcji IQ jest łatwe.

Kliknij przycisk "Wskaźniki" w lewym dolnym rogu ekranu. Następnie wybierz ADX z listy możliwych wskaźników.

Konfigurowanie wskaźnika. Krok pierwszyKonfigurowanie wskaźnika. Krok pierwszy

Przejdź do zakładki "Konfiguruj i stosuj" i po prostu kliknij przycisk "Zastosuj", jeśli chcesz używać wskaźnika ze standardowymi parametrami. Lub możesz dostosować to ostatnie do swoich potrzeb. Zauważ, że zwiększając czas, obniżysz czułość ADX i jednocześnie zwiększysz dokładność wskaźnika.

Konfigurowanie wskaźnika. Krok drugiKonfigurowanie wskaźnika. Krok drugi

ADX jest gotowy do użycia.

Jak korzystać z handlu?

Istnieją dwa główne sposoby korzystania ze wskaźnika:

1) DI Crossover

Gdy krzyżują się linie plus i minus zazwyczaj oznacza to, że trend się odwraca. Informacje te można wykorzystać do określenia optymalnych punktów wejścia. Dla inwestorów, którzy korzystają z tego systemu transakcyjnego, sygnały są następujące:

 • Wejdź na rynek (kup opcje kupna), gdy + DI jest powyżej -DI, ​​a ogólny trend jest w górę.
 • + DI i -DI zwyżkowy crossover+ DI i -DI zwyżkowy crossover

 • Opuść rynek (kup opcje sprzedaży), gdy + DI znajduje się poniżej -DI, ​​a ogólny trend jest obniżany.
 • + DI i -DI niedźwiedzi crossover+ DI i -DI niedźwiedzi crossover

  2) Siła trendu

  W handlu ważny jest nie tylko kierunek tego trendu. Istotna jest również siła trendu, ponieważ określa ona wysokość zysku, jaki przedsiębiorca Forex byłby w stanie wyciągnąć z transakcji. Istnieją nawet sytuacje (na przykład z wykorzystaniem strategii dławienia), gdy kierunek trendu nie ma znaczenia, dopóki zmienność rynku nie jest wystarczająco wysoka.

  ADX waha się od 0 do 100, gdzie 0 oznacza ekwiwalent płaskiego rynku, a 100 – niezwykle silny trend.

  Wartość ADX Siła trendu
  0-25 Nieobecna lub słaba tendencja
  25-50 Silny trend
  50-75 Bardzo silny trend
  75-100 Niezwykle silny trend

  W takim przypadku ADX można łączyć z innymi wskaźnikami wskazującymi kierunek przyszłego ruchu akcji cenowej.

  Wniosek

  Średni indeks kierunkowy jest naprawdę wyjątkowym wskaźnikiem analizy technicznej, który w połączeniu z innymi wskaźnikami może stać się doskonałym narzędziem handlowym w rękach przedsiębiorcy. Używany w połączeniu z liniami + DI i -DI (jak sugeruje platforma IQ Option) nie tylko jest w stanie przewidzieć siłę trendu, ale także kierunek trendu.

  Jak każdy inny wskaźnik, należy go jednak stosować z rozwagą i podwójnie sprawdzać w różnych ramach czasowych. ADX może pozostawać w tyle za aktualnym trendem i dlatego może dostarczyć nieaktualne informacje.

  Handluj teraz

  UWAGA: Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że takie ruchy lub poziomy będą prawdopodobnie powracać w przyszłości.
  Zgodnie z wymogami Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), handel opcjami binarnymi i cyfrowymi jest dostępny tylko dla klientów sklasyfikowanych jako klienci profesjonalni.

  OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU

  Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiego utraty środków dzięki dźwigni finansowej.
  76% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą.
  Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


  Źródło: IQ Option Blog (blog.iqoption.com)
  Data publikacji: 2018-10-17 13:20:25

  Uwaga: Artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji w celach informacyjnych i promocyjnych. Zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption na wypadek problemów ze rozumieniem artykułu. Istnieje ryzyko, że automatyczne tłumaczenie będzie zawierać błędy za które nie ponosimy odpowiedzialności.